DA LI JE NEKO SEKAO SNIMKE UBISTVA KRISTINE KAPLANOVIĆ? Veliki zadatak za sudije na ponovljenom suđenju optuženom Milošu Srebriću

Slađana Matić 07. 11. 2022. u 07:00

NA ponovljenom suđenju Milošu Srebriću, kome je prvostepena presuda od 30 godina zatvora za teško ubistvo radnice benzinske pumpe Kristine Kaplanović ukinuta, Viši sud u Beogradu moraće da utvrdi da li je neko mešatario sa snimcima nadzornih kamera na pumpi i sekao ih, jer je činjenica da određeni ključni delovi nedostaju. Ovo je naložio Apelacioni sud usvajajući žalbe branilaca Srebrića Vladana Jevtića i Jugoslava Tintora.

Foto: P. Milošević/Fejsbuk/ilustracija

I sam prvostepeni sud je u presudi ukazao da se određeni snimci prekidaju u kritično vreme, ali kako navodi Apelacija takve činjenice nije analizirao u pogledu razjašnjenja takvog činjeničnog stanja, što dovodi u pitanje da li je snimak autentičan i eventuano modifikovan. Kako ukazuju, prvostepeni sud nije odredio da se obavi veštačenja video snimaka, kako bi se svaka sumnja u tom pogledu otklonila.

Inače, na ključnom snimku puštanom u sudnici vidi se trenutak 25. maja 2017. godine oko 22.30 časova kada četvoro zaposlenih, među kojima i Kristina Kaplanović, stoje napolju na ćošku benzinske pumpe i razgovaraju. Onda se snimak prekida i nedostaje celih pet minuta i deset sekundi. Nastavlja se u trenutku kada Kristina pada unazad na beton, ubica sa nečim na glavi protrčava pored zaposlenih, a trojica radnika se razbežavaju.

Tužilaštvo je tada navelo da su snimci dobijeni od NIS-a isti kao oni što im je dostavio MUP i da im je rečeno da kamere rade tako što prekidaju snimanje kada nema pokreta. Međutim, malo je čudno da pet minuta snimaju mesto gde stoji četvoro ljudi i da se baš niko od njih ne pokreće, pa su kamere prestale da snimaju. Takođe u sudu je pušten i snimak unutrašnjosti pumpe u tom periodu, kad unutra nema nikoga i vidi se da kamera snima duže od minuta.

Apelacija je naložila da se i to razjasni i odredi sudsko veštačenje na okolnost da li su snimci na mestima gde se konstatuju prekidi modifikovani, te da li kamere snimaju i u vreme kada se niko ne kreće i koja promena broja piksela dovodi do pokretanja snimaka i rada kamera.

Takođe je naloženo i da se utvrdi kako je okrivljeni kritične večeri bio obučen, jer je to bitno radi provere njegove odbrane, ali i iskaza oštećenog Darka Stankova radnika pumpe, kojem je prilikom pucnja iz pištolja te noći povređena leva bubna opna. Apelacija je navela da se prvostepena presuda u najvećem delu zasniva upravo na njegovom iskazu.

Viši sud u ponovljenom procesu moraće jasno da utvrdi da li je povreda te leve bubne opne mogla da nastupi onako kako je to Stankov ispričao, a da desna koja je bila bliže pištolju i ruci okrivljenog ostane neoštećena.

Apelacija je usvojila sve stavke žalbe branilaca Jevtića i Tintora, pa i da je neophodno da se uradi rekonstrukcije događaja. Kako su napisali potrebno je da se stvore uslovi kao u vreme izvršenja krivičnog dela, kako bi se na nesumnjiv način utvrdile pozicije svih osoba koje su tad bile prisutne i provere navodi Stankova i radnika N. M. i K. P. Potrebno je da se utvrdi da li je Stankov pri istoj vidljivosti iz svoje pozicije mogao da vidi i desnu stranu lica okrivljenog i crvenu fleku na čelu ili je imao mogućnost da vidi samo njegovu levu stranu.

Moraće da se razjasni i nalaz i mišljenje sudskog veštaka telekomunikacija na kojem je prvostepeni sud, između ostalog, zasnovao osuđujuću presudu Srebriću, jer je kako je Apelacioni sud našao nejasno u kom kontekstu su bazne stanice mobilnog telefona Rokvića vezane za radnje krivičnog dela i krivičnu odgovornost Srebrića. One pokazuju samo kretanje Rokvića u tom kritičnom periodu, a Srebrićev telefon na tom prostoru u to vreme nije evidentiran.
 

POTVRĐENA PRESUDA STEFANU ROKVIĆU

APELACIONI sud potvrdio je prvostepenu presudu Stefanu Rokviću za neprijavljivanje krivičnog dela i izvršioca, kojom je osuđen na godinu dana kućnog zatvora sa nanogvicom.

On je dve godine posle ubistva Kristine Kaplanović bio u bekstvu u Austriji i Španiji i kad se vratio u tužilaštvu je dao iskaz da je te večeri vozio Srebrića, koji mu je rekao da zaustavi auto na autoputu, da ode da nešto kupi na pumpi. Srebrić je prema njegovoj priči pretrčao preko nadvožnjaka i otrčao do pumpe, koja je bila u suprotnom smeru udaljena 400 metara, a kad se vratio posle desetak minuta bio je uznemiren i povraćao je.

Razišli su se posle na Čuburi, a ujutru je povezao njegovo čudno ponašanje sa ubistvom devojke. U sudnici Rokvić nije želeo da iznosi odbranu, ponovi iskaz iz tužilaštva, niti da odgovara na bilo čija pitanja.

Pogledajte više