ZA HIP ''AZOTARa'' DAJU 650 MILIONA DINARA: Trećoj prodaji pančevačke fabrike odazvala su se dva ponuđača, a firma "Promist" nudi najviše
NAJAVLjENO je devet zainteresovanih, ali je za aukcijski sto, na kome se našla pančevačka "Azotara" u stečaju, juče selo svega dvoje ponuđača.
Pančevačka firma "Promist", za nekada najvećeg proizvođača veštačkog đubriva u Srbiji, a sada jedinog, ponudila je 650 miliona dinara. Drugi ponuđač ostao je na početnoj ceni od 581,3 miliona dinara. Kako je izlicitirani iznos manji od polovine porcenjene vrednosti firme, odluku o eventualnoj prodaji mora da donese Odbor poverilaca, u roku od 15 dana.
"Azotara" je u stečaju od septembra 2018. godine. Prodaja je prvi put oglašena krajem prošle godine, a početna cena bila je 5,8 miliona dinara. Fabrika veštačkog đubriva na dobošu se našla drugi put početkom februara. Javno nadmetanje tada je trebalo da počne od polovine prvog iznosa - 2,33 milijarde dinara.
Uoči praznika čulo se da je za pančevačku fabriku zainteresovano devet kompanija. Među onima koji su otkupili tendersku dokumentaciju bili su navodno domaći privrednici ali i kompanije "Viktorija oil", "Eliksir", "Promist" kao i kompanija "Indo Rama" sa sedištem u Singapuru. Uslove su, na kraju, ispunila dva ponuđača.
- "Promist" se već 20 godina bavi poslom distribucije đubriva - kazao je Danilo Tomašević, komercijalni direktor "Promista".
- Prirodno je bilo da pređemo i u proizvodnju veštačkog đubriva. To je naša namera od davnih dana. Očekujemo odluku Odbora poverilaca da li je prodaja završena ili nije, jer je ponuđena cena ispod 50 odsto procenjene vrednosti. Namera nam je da u "Azotari" pokrenemo proizvodnju. Jedan manji deo. I određeni broj radnika koji je nekada tu radio, sigurno će ostati da se ponovo radi. A, odluka da li će se proizvoditi amonijak ili ne, zavisi od mnogo faktora, a najviše cene gasa.
ZASAD UVOZNIK
PREDUZEĆE "Promist" je osnovano 2002. godine u Novom Sadu. Vlasnik i generalni direktor je Nebojša Petrić. Osnovna delatnost preduzeća su uvoz, skladištenje i distribucija veštačkih đubriva. Stalno zaposlenih je 46 a povremeno, u zavisnosti od sezone, i njih 120.
Kako je ispričao Tomašević, oni su mala kompanija, koja ne može da bude izložena takvim rizicima, a koje velike firme na drugi način rešavaju. "Promist" je više godina pre stečaja bio najveći kupac veštačkog đubriva HIP "Azotara".
- Mi smo praktično jedina firma koja je kupovala mineralna đubriva od "Azotare", avansnim putem, u velikim količinama - istakao je Tomašević.
- Mi na neki način komplementarnu delatnost već obavljamo u odnosu na "Azotaru". Kupovina je samo prirodni sled događaja. Skladišta veštačkog đubriva "Promista" u Pančevu sada su u prostoru nekadašnje fabrike stakla. Ukoliko budu pazarili "Azotaru", skladište u bivšoj staklari imaće drugu namenu.
"Azotara" je u stečaju od polovine septembra 2018. godine, a do sada je bila prodavana tri puta, no za licitiranje sa početnim cenama od 5,8 i 2,3 milijarde dinara nije bilo zainteresovanih. Najznačajniju imovinu čini fabrički kompleks. Proizvodni pogoni su grupisani u nekoliko celina - pogoni i skladišta "Amonijaka", "Azota", AN-a, KAN-a, NPK, "Karbomida", upravna zgrada i laboratorija.