POLOVINA MINIMALCA I POMOĆ ZA NAJSTARIJE: Šta će sve sadržati naredni Vladin paket podrške privredi i građanima

E. B. TALIJAN

13. 01. 2021. u 08:00

DODATNI paket pomoći privredi biće definisan do Sretenja, kao što je predsednik Aleksandar Vučić najavio, a trenutno se rade poslednje analize kako bi se na pravi način usmerio novac, odnosno kako bi se pomoglo svima kojima je to potrebno.

Penzioneri mogu da očekuju dodatnu podršku države

Ovo je u utorak rekao ministar finansija Siniša Mali, ističući da su javne finansije stabilne i da ima dovoljno prostora da se obezbede sredstva za podršku privredi i građanima.

Stručnjaci ocenjuju da su nove mere veoma značajne i neophodne, ali da treba da budu selektivnije, odnosno da veću pomoć treba da dobiju sektori i preduzeća koji su najugroženiji. Ministar Mali navodi da razmatraju više opcija, kako bi podršku dobili svi kojima je potrebna.

- Verujemo da će to biti isplata polovine minimalne zarade, kao i dodatna pomoć za naše najstarije sugrađane u toku godine, koji su prethodno od 1. januara dobili povećanje penzija od 5,9 odsto - precizirao je Mali. - Nastavićemo da sprovodimo i garantne šeme, jer se to pokazalo kao odlična mera. To ćemo raditi u saradnji sa Američkom razvojnom agencijom, ali i tako što smo produžili postojeću garantu šemu.

On je podsetio da je u toku prošle godine na ovaj način ukupno 1,5 milijardi evra ušlo u privatni sektor. To je, kako je ocenio, umnogome doprinelo da naša preduzeća budu likvidna.

Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež ocenio je da Vlada i predsednik Vučić još jednom pokazuju da imaju razumevanja, naročito za one sektore privrede koji su najpogođeniji krizom, a to su ugostiteljstvo, hotelijerstvo, turizam i putnički saobraćaj:

- Nema dela privrede koji nije pogođen krizom, a najavljene mere su način da privreda vrlo brzo pokaže dobre rezultate ukoliko brzo bude uspostavljena kontrola nad epidemiološkom situacijom.

On ističe da je direktna podrška u minimalcu nešto što omogućava da preživimo, pogotovo malim i srednjim preduzećima, i dodaje da ne treba zaboraviti investicije u infrastrukturu koje pomažu privredi da radi.

Bojan Stanić, iz PKS, kaže da je novi paket nasušna potreba i da će biti značajan za privredu.

- Smatramo da bi mere trebalo da budu više usmerene ka delatnostima koje su pretrpele veću štetu - objašnjava Stanić.

Komentarišući ocenu predsednika Vučića da je najteže pitanje moratorijum na porez, čemu su se privrednici nadali, Stanić kaže da bi to bio udar na budžet:

- Ukoliko bi bilo odlaganja poreza i to se prenosilo na narednu godinu, to bi bio dodatni udar za budžet. U toj situaciji imate i porast deficita i onda ne možete da kontrolišete javni dug da bude ispod 60 odsto BDP-a.

Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije, pozdravlja najavljeni paket pomoći i kaže da je to očekivano kako bi se izbeglo novo otpuštanje zaposlenih.

- U okviru sektora koji su najugroženiji ima razlike među firmama - kaže Atanacković. - Zato bi pomoć trebalo da bude selektivnija i da više sredstava bude usmereno ka onima koji su u težoj poziciji.

Što se tiče pomoći usmerenoj ka građanima, on ističe, da i ona treba da bude usmerena ka onima kojima je najpotrebnija, a ne ka svima, kao što je bilo prošli put.

Ekonomista Ivan Nikolić ocenjuje da je najavljena pomoć očekivana i da će ublažiti problem imajući u vidu da rizici od pogoršanja ekonomske situacije i stanja u privredi ne jenjavaju, već se, ako se posmatra Evropa i okruženje, dodatno komplikuju. On, takođe, naglašava da bi mere podrške trebalo da ciljaju najugroženije:

- Najugroženiji su u sektoru turizma, ugostiteljstva i prevoznici, ali imamo i još neke koji su bili izostavljeni prethodnim merama, a među njima su svakako sajamske aktivnosti u Beogradu i Novom Sadu. Trebalo bi napraviti ozbiljnu analizu ko je još pogođen krizom.

STABILNE FINANSIJE

ODGOVORNO vođenje javnih finansija i finansijska konsolidacija koju smo sproveli prethodnih godina, omogućili su nam da lane imamo jedan od najizdašnijih paketa pomoći, kao i da nastavimo da pomažemo i u ovoj godini - naglasio je ministar Siniša Mali. - Ukupan obim mera ekonomske pomoći privredi i stanovništvu prošle godine iznosio je 704 milijarde dinara, što je oko šest milijardi evra, odnosno 12,7 odsto BDP-a. I pored toga, zadržali smo javni dug ispod nivoa koji propisuje Mastriht, ispod 60 procenata BDP-a, a to je upravo osnova za novi paket mera pomoći.

Pogledajte više