DO POVERENJA KONTROLOM NA LOKALU: Kako lokalne zajednice prate uticaj rudarstva na životnu sredinu i zdravlje
S OBZIROM na važnost kritičnih sirovina za zelenu tranziciju nema sumnje da će rudarstvo biti izuzetno važno i u budućnosti.
Zato je jedna od aktuelnijih tema kako ova industrija može pridobiti veće poverenje javnosti, imajući u vidu da su savremene tehnologije znatno povećale bezbednost, a uticaje na životnu sredinu svele na minimum.
Na konferenciji Look Up, koja je krajem novembra održana u Beogradu, dr Džoslin Frejzer sa Univerziteta Britanske Kolumbije istakla je da su najefikasniji načini uspostavljanja dijaloga sa zajednicom oni koji aktivno uključuju građane, kreirajući prostor za saradnju i zajedničko upravljanje određenim aspektima rudarskog projekta. Kao dobar primer saradnje kompanije i zajednice ovaj globalno priznati ekspert za društvenu odgovornost navodi participativni monitoring životne sredine:
- Ovaj pristup podrazumeva da predstavnici lokalne zajednice takođe prikupljaju i analiziraju podatke o životnoj sredini. Takav model, zasnovan na transparentnosti i saradnji, ima potencijal da unapredi poverenje između rudarskih kompanija i lokalnog stanovništva, obezbeđujući da projekti budu održivi i odgovorni prema okruženju.
Podrška kompanija
OSNOVNA ideja je da zajednice, uz podršku kompanija, dobiju priliku da aktivno učestvuju u nezavisnom praćenju uticaja rudarskih aktivnosti na ključne aspekte životne sredine, kao što su voda, vazduh i biodiverzitet. U praksi, ovo uglavnom znači da kompanije pokrivaju troškove praćenja, ali ne utiču na dodelu sredstava, što omogućava zajednici da angažuje nezavisne stručnjake. Korišćenje savremene merne opreme i primena međunarodnih metodoloških standarda obezbeđuju kredibilitet podataka.
U mnogim zemljama, participativni monitoring je postao standard za odgovorno rudarstvo. Dobri primeri dolaze iz Latinske Amerike, gde su zajednice u Peruu uz podršku rudarskih kompanija i nevladinih organizacija sproveli zajednički monitoring vodnih resursa. Slični modeli primenjeni su u Kanadi, gde su zajednice starosedelaca aktivno uključene u praćenje uticaja na biodiverzitet u oblastima bogatim prirodnim resursima.
Korist za sve
SLIČNA saradnja je predviđena i za projekat "Jadar". Ako bude realizovan, a to će biti moguće samo ukoliko studija procene uticaja dokaže bezbednost po životnu sredinu, planirano je da se lokalna zajednica uključi i aktivno prati parametre životne sredine za vodu, vazduh, zemljište, biodiverzitet i kulturno nasleđe. Lokalna zajednica bila bi u prilici da angažuje nezavisne stručnjake koje oni izaberu, a koji bi pratili stanje životne sredine uz korišćenje savremene merne opreme i primenu međunarodnih metodoloških standarda, izveštavali o kvalitetu podzemnih i površinskih voda, koncentraciji čestica i gasova u vazduhu, stanju flore i faune, ali i očuvanju arheoloških i istorijskih lokaliteta u okolini. Troškovi nezavisnog praćenja išli bi na teret kompanije.
Nezavisni stručnjaci
LOKALNOJ zajednici bi bilo omogućeno da angažuje nezavisne stručnjake koji bi koristili savremenu mernu opremu i pridržavali se međunarodnih metodoloških standarda izveštavanja o kvalitetu podzemnih i površinskih voda, koncentraciji čestica i gasova u vazduhu, stanju flore i faune, ali i očuvanju arheoloških i istorijskih lokaliteta u okolini projekta "Jadar". Tako bi oni direktno kontrolisali rad kompanije, dok bi troškovi tog nezavisnog praćenja išli na teret kompanije "Rio Tinto".
To znači da bi se uporedo odvijalo praćenje koje vrši kompanija i ono koje nezavisno vrši lokalna zajednica. Na ovaj način bi se dodatnim mehanizom direktno iz lokalne zajednice kontrolisao rad kompanije, koja je u zakonskoj obavezi da obezbedi potpunu usklađenost za zakonskim zahtevima i standardima EU.
Dr Džoslin Frejzer ističe da ovakav model saradnje donosi korist svim stranama.
- Članovi zajednice sticanjem novih veština doprinose očuvanju životne sredine, dok kompanije kroz ovaj proces grade osnovu za buduću saradnju i prepoznaju potencijalne nesuglasice koje mogu otkloniti na vreme - jasna je dr Frejzer.
M-50