FALI KIŠA ZA SETVU I ROD: Nedostatak vlage u zemlji odlaže prolećne radove

М.Н.С. 03. 04. 2024. u 06:45

Kakva setva, takva i žetva.

Foto Arhiva

Upravo zato većina ratara čeka dobre uslove za prolećnu sadnju kukuruza i suncokreta, jer oranicama ovog aprila fali vlage. Posledica suve zemlje može biti neravnomeran rast kultura, što direktno vodi ka manjem rodu.

Suša u pojedinim krajevima Srbije odlaže početak setve prolećnih kultura, suncokreta i kukuruza. Tako će biti na većini oranica u Braničevskom okrugu.

- Nema dovoljno vlage u zemlji, jer padavina nije bilo dovoljno za nicanje prolećnih kultura, mada su i jesenji uslovi u problemu - kaže Nedeljko Savić, predsednik Udruženja poljoprivrednika "Stig". - Zato ćemo odložiti radove. Bez obzira na pripremu, nedostatak vlage bi mogao da izazove neujednačen rast useva, pa bi to automatski smanjilo prinose.

Savić kaže da je prethodne jeseni zasadio oko 15 odsto manje površina pod pšenicom, jer je tada bilo previše padavina.Poljoprivrednici trenutno nemaju računicu koliko bi mogli da zarade na pšenici i kukuruzu, jer koliki će biti prinosi, kako naglašavaju, zavisi i od vremenskih uslova.

Kako kaže Miroslav Matković, predsednik Udruženja poljoprivrednika Subotice, u većem delu Vojvodine bi setva mogla da krene ovih dana.

Ponovo poskupelo đubrivo

MATKOVIĆ tvrdi da je mineralno đubrivo poskupelo i da je sada 48 dinara po kilogramu i da poljoprivrednici smanjuju količinu koju bi trebalo da upotrebe za prihranu useva. S druge strane, kako kaže, pala je cena merkatile koja se menja za đubrivo.

- Zemlja nije hladna, dovoljno se zagrejala, ali nedostatak vlage može da bude problem - smatra Matković. - Poslednjih dana palo je do pet litara kiše po kvadratu, a minimalno bi trebalo da padne deset, a optimalno 20 litara. Od suše pate i pšenica i ostali jesenji proizvodi jer se nejednako razvijaju. Ako ne bude dovoljno kiše, ozbiljno će podbaciti prinosi žita.

Matković tvrdi da je odustao od setve suncokreta, jer su uljare ponudile 44 dinara za kilogram merkatilnog zrna, što, prema njegovim rečima, ne pokriva troškove.

- Uljare znaju da suncokret ne može da se lageruje i poljoprivrednici moraju odmah da predaju rod i ne mogu da sačekaju bolje cene - ističe Matković. - Kod kukuruza je drugačija situacija, jer možemo da ga skladištimo dok ne dobijemo cenu koja nam odgovara. Otkupljivači, odnosno uljari bi mogli da stimilušu proizvodnju, kroz seme ili đubrivo, ove godine je sve to izostalo.

Pogledajte više