CENE DIZELA NA BERZAMA SKOČILE ZBOG KRIZE U CRVENOM MORU: Fjučersi porasli 15 odsto za mesec dana
NA globalnom tržištu fjučersi za dizel porasli su 15 odsto za nešto više od mesec dana, na 845 dolara po metričkoj toni.
Ovo je izvestio „Fajnenšel tajms“ u sredu, navodeći da ovaj porast cena na skoro tromesečni maksimu, usled poremećaja u transportu, preti da testira otpornost privrede EU. Rastuće cene odražavaju zabrinutost trgovaca da će turbulencije zbog krize u Crvenom moru povećati troškove goriva za potrošače i poremetiti vitalne isporuke iz Azije u EU, jednog od najvećih svetskih uvoznika rafinisanih naftnih derivata.
Britanski list podseća da od kako su zapadne sankcije na rusku sirovu naftu i derivate stupile na snagu 2022. godine, EU se u velikoj meri oslanja na uvoz iz Azije i SAD. Međutim, pošto mnogi tankeri sada izbegavaju rutu kroz Crveno more, i idu dužim putem oko Rt dobre nade u Africi, isporuka dizela u EU iz Azije je poskupela, jer su cene transporta i osiguranja skočile.
Stručnjaci upozravaju da će održavanje rafinerija u SAD dodatno smanjiti snabdevanje preko Atlantika i povećati fjučerse i maloprodajne cene.
- Ovo će ostaviti Evropu da se više oslanja na barele istočno od Sueca, i zato će poremećaji u transportu Crvenim morem imati ogroman efekat – rekla je Natalija Losada, analitičarka konsultantske kuće Energy Aspects za FT.
Prema rečima, Džejmsa Noela-Besvika, analitičara u kompaniji Sparta Commodities, perspektiva skupljeg dizela pogoršava ekonomske izazove, doprinoseći rastućoj krizi troškova života .
Na srpskim pumpama gorivo je od danas skuplje za dva dinara. Litar evro-dizala može da košta maksimalno 200 dinara, a benzin BMB 95 može da se prodaje najviše za 180 dinara. Nove cene goriva važe do narednog petka u 15.00 časova.
Vlada Srbije je produžila važenje Uredbe o ograničenju cene derivata nafte za još šest meseci. Ova mera je doneta u cilju sprečavanja većih poremećaja i očuvanja životnog standarda građna, a imajući u vidu da je tržište i dalje nestabilno. Inače, cena goriva na našim pumpama se utvrđuje jednom nedeljno po formuli koja se zasniva na poslednjoj ceni po kojoj se trguje naftnim derivatima na referentnoj berzi u Mediteranu, a uključuje i troškove transporta, kao i kurs dolara prema dinaru.