PRE PET GODINA BILA NAJVEĆI VLASNIK DUGA SAD: Zašto Kina uporno povlači novac iz američkih hartija od vrednosti?

Срна 25. 04. 2023. u 15:31

KINA sedmi mesec zaredom povlači novac iz američkih hartija od vrednosti - prema podacima Ministarstva finansija SAD, u februaru je kineski investicioni portfelj u državni dug SAD smanjen za novih 10,6 milijardi i sveden na 848,8 milijardi dolara.

Foto: Printskrin

Pre pet godina Kina je držala više od 1,1 bilion dolara državnih obveznica SAD i bila najveći vlasnik američkog duga.

Peking se još u julu prošle godine spustio ispod granice od bilion dolara.

Okidač za smanjenje ulaganja u američke obveznice u početku je bio trgovinski rat protiv Kine koji je poveo Vašington. Kasnije je taj rat postao i tehnološki.

Kako navode ekonomski portali, Kina je maksimalnu količinu američkog duga držala u novembru 2014. godine i od tada ga postupno smanjuje.

Prošlogodišnje zamrzavanje ruskih međunarodnih rezervi u iznosu od 300 milijardi dolara pojačalo je nepoverenje prema američkim hartijama od vrednosti.

Već tada su u Kini počeli da se pojavljuju strahovi da bi u slučaju regionalnog vojnog sukoba ili druge krize njihova imovina na Zapadu mogla biti tretirana na isti način.

Trgovina između SAD i Kine dostigla je rekordnih 700 milijardi dolara 2022. godine.

Da bi se opslužio takav promet, Pekingu je potrebno mnogo dolara. Zato u dogledno vreme Kina neće ići na potpunu rasprodaju svojih američkih vrednosnih papira.

Kako procenjuju stručnjaci, finansijska strategija Pekinga uključuje: diversifikaciju sredstava denominiranih u dolarima, ubrzanje međunarodnog priznavanja kineske valute i širenje upotrebe digitalnog juana u prekograničnim plaćanjima.

U svemu postoji i politička komponenta: Kina diverzifikuje svoje rezerve zbog pojačane konfrontacije sa SAD.

Rusija je svela skoro na "nulu" – tačnije na 65 miliona dolara - svoje investicije u američki dug, a udeo juana u ruskim deviznim rezervama stalno raste.

Predstoji samit BRIKS-a na kome će zemlje članice razgovarati o "zajedničkoj valuti" - napominju ekonomski portali.

BONUS VIDEO: BUGARI NE ŽELE NATO: Na protestima u Sofiji traži se vojna neutralnost i mir u Ukrajini

Pogledajte više