GAS DVAPUT JEFTINIJI OD OGRANIČENJA: EU odredila veoma visok plafon za cenu plavog goriva kako bi ostavila prostor za nabavku

Е. Б. Т. 30. 12. 2022. u 09:00

ODLUKA Evropske unije o određivanju gornje granice za cenu gasa od 180 evra po megavat-satu, što je oko 1.850 evra za 1.000 kubnih metara, veoma je visoka, čak duplo veća od cene plavog goriva na berzama poslednjih dana.

Foto N. Fifić

To znači da je EU sebi ostavila veliki prostor za nabavku ovog energenta, a postavlja se pitanje i da li će se steći uslovi da ovaj briselski mehanizam bude primenjen.

Još je rano za procenu kako će se kretati cena gasa od 15. februara, kada odluka EU počinje da važi. Osim toga, to ograničenje se odnosi samo na transakcije na berzi, a nemoguće je da se primeni na bilateralne ugovore, poput ovog koji naša zemlja ima sa Rusijom.

Javnost u Srbiji je navikla na cenu gasa u kubicima, pa je mnogima cifra od 180 evra delovala kao izuzetno niska. Zapravo, i Srbija od oktobra primenjuje merenje i obračun gasa kao što to čine i zemlje EU, umesto kubika uveden je kilovat-sat. Računica je jednostavna, množenjem jednog kubika brojem 10,26 dobija se jedan kilovat-sat. To znači da plafon koji je za cenu gasa odredila EU iznosi 1.850 evra za 1.000 kubnih metara. Poslednji put je gas u Evropi koštao toliko i više krajem septembra.

Stručnjak za energetiku u "Dilojtu" i bivši direktor u EPS-u, Željko Marković, ocenjuje da je EU ostavila veliki prostor, time što mnogo uslova treba da se ispuni da bi bio aktiviran mehanizam za graničnu cenu, jer je gas koji ide gasovodom uvek povoljniji, odnosno jeftiniji od utečnjenog prirodnog gasa (LNG).

Foto Shutterstock

- Cena od 180 evra po megavat-satu je dosta visoka - kaže Marković. - Evo sada, u četvrtak, na berzi je 75 evra po megavatu, a poslednjih dana se kretao oko 100 evra. Takođe, to ograničenje se odnosi na transakcije na berzi, a na bilateralne ugovore nije moguće da se primeni.

Prema njegovim rečima sada je teško prognozirati kako će se sledeće godine kretati cena gasa, jer to zavisi od mnogih faktora. To će se najbolje videti, kako dodaje, kada krene sezona punjenja skladišta, posle zime. On ukazuje da postoji neizvesnost u vezi sa snabdevanjem Evrope ruskim energentoma, što može dovesti do poskupljenja, ali sve zavisi i od drugih činilaca.

Foto N. Fifić

Zemlje članice EU su 19. decembra dogovorile mehanizam ograničenja i definisale da će automatski da se aktivira od 15. februara 2023. ako cena gasa na TTF čvorištu, odnosno na referentnoj holandskoj berzi, pređe 180 evra po megavat-satu tokom tri radna dana i bude 35 evra veća od prosečne cene tečnog LNG na svetskom tržištu. Ovo ograničenje će biti na snazi najmanje 20 radnih dana, ali ako cena bude ispod 180 evra po megavatu tri uzastopna radna dana, automatski će biti ukinuto. Osim toga, Evropska komisija će moći da ga obustavi i u slučaju nestašice gasa.

Takođe, ograničenje može biti suspendovano ako postoje rizici po sigurnost snabdevanja energijom, finansijsku stabilnost, ili pumpanja gasa unutar EU, kao i rizici od povećane tražnje. Konkretno, mehanizam će biti ukinut ako potražnja za gasom poraste za 15 odsto mesečno ili za 10 procenata u roku od dva meseca, kao i u slučaju značajnog smanjenja uvoza LNG.

Foto AP

SLEDI ODGOVOR MOSKVE

PORTPAROL Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Rusija analizira situaciju sa uvođenjem gornje granice cene gasa u EU i da će određeni koraci Moskve biti formulisani nakon toga. Ruski predsednik Vladimir Putin je ocenio da je to još jedan pokušaj administrativnog regulisanja cena, mera slična ograničenju za naftu, i da neće dovesti do ničeg dobrog.

- Tržište gasa ne funkcioniše na ovaj način - ukazuje Putin. - To će dovesti do ozbiljnih posledica, do skoka cena.

Pogledajte više