FRANCUSKA SPASAVA NEMAČKU: Po prvi put od početka krize Pariz šalje gas u Berlin

Novosti Onlajn

14. 10. 2022. u 08:50

GAS, koji se isporučuje putem gasovoda, deo je sporazuma između zemalja o ublažavanju nestašica energije nakon što je Rusija zatvorila slavine Evropi.

Foto: EPA

Iako je novi protok manji od 2% dnevnih potreba Nemačke, dobrodošao je jer se Berlin bori za diversifikaciju svoje energije.

Rusija je optužena da koristi zalihe gasa kao oružje protiv Zapada od specijalne operacije na Ukrajinu.

Francuski mrežni operater, GRTgaz, rekao je da će u početku isporučivati 31 gigavat sat (GVh) dnevno, preko cevovoda iz francuskog pograničnog sela Obergailbah.

Maksimalni dnevni kapacitet novog toka gasa je 100 GVh, dodaje se u saopštenju.

Prošlog meseca, u sporazumu o energetskoj solidarnosti, Nemačka se obavezala da će obezbediti dodatnu struju Francuskoj kada je to potrebno, a zauzvrat je Francuska pristala da pomogne Nemačkoj u snabdevanju gasom.

- Da trenutno nemamo evropsku solidarnost i integrisano, ujedinjeno tržište, imali bismo ozbiljne probleme - rekao je francuski predsednik Emanuel Makron u sredu.

Francuska je manje pogođena time što Rusija zatvara slavine za gas, jer većinu njenih energetskih potreba zadovoljava Norveška i snabdevanje tečnim prirodnim gasom.

Ruska specijalna operacija na Ukrajinu u februaru dovela je do poskupljenja gasa, a kupci u EU suočeni su sa rekordnim tarifama ove zime.

Foto Tanjug/AP

 

Do tada se Nemačka oslanjala na Rusiju za 55% svog gasa. Smanjila je ovo na 35% i želi na kraju da smanji uvoz na nulu.

Nemačka takođe povećava upotrebu uglja i produžava vek elektrana koje su bile zatvorene - uprkos negativnom uticaju na životnu sredinu.

Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da nije zažalila što se oslanjala na Rusiju kao glavnog snabdevača gasom tokom svojih 16 godina u vladi.

Nemačka vlada se nada da će smanjiti upotrebu gasa za 2% ograničavanjem korišćenja osvetljenja i grejanja u javnim zgradama ove zime.

Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je u sredu da se gasne slavine i dalje mogu otvoriti Evropi i da je „lopta, kako kažu, sada na terenu Evropske unije“.

- Nikoga ni u čemu ne ograničavamo - rekao je on i dodao da je Moskva spremna da isporuči dodatne količine gasa u jesen-zimskom periodu.

Ali uprkos Putinovim rečima, nastavak isporuke gasa Evropi izgleda malo verovatan.

Severni tok 1, najveći ruski gasovod ka Evropi, zatvoren je na neodređeno vreme u avgustu iz tehničkih razloga, a zatim je u septembru otkriveno više curenja.

Projektu Severni tok 2, koji je trebalo da počne ove godine, Nemačka je uskratila dozvolu za rad zbog invazije. I u ovom cevovodu su otkrivena curenja.

(BBC)

BONUS VIDEO:

RANjENI OBLAKODER: Pogledajte oštećenja u Kijevu posle granatiranja

Pogledajte više