EGIPAT TRAŽI PŠENICU IZ SRBIJE: Odlična prilika za naše proizvođače i izvoznike
OGROMNE su mogućnosti za povećanje trgovinske razmene između Srbije i Egipta, pre svega u sferi agrara, energetici, ali i u zdravstvu, telekomunikacijama i IT.
POLjOPRIVREDA
Saradnju je moguće ostvariti i dodatno unaprediti u oblasti poljoprivrede i proizvodnje hrane, koje su među nosećim privrednim granama u obe zemlje i koje tradicionalno zapošljavaju veliki broj ljudi.
Trenutno visoke carine u Egiptu opterećuju naše izvoznike kako bi plasirali više domaćeg svežeg voća na tamošnje tržište. Najveća konkurencija su nam zemlje iz EU, koje u Egipat izvoze bez carinskih opterećenja na osnovu Sporazuma o slobodnoj trgovini.
Egipat je, inače, sa uvozom od 10 do 12 miliona tona žita godišnje, na prvom mestu u svetu, što predstavlja šansu za izvoz srpskog žita.
ENERGETIKA
Egipatski partneri zainteresovani su za saradnju sa proizvođačima materijala i opreme za naftnu i rudarsku industriju, posebno sa proizvođačima metalnih i plastičnih cevi, delova opreme za naftnu industriju, rudarske opreme za površinske kopove, rezervoara za naftu, za usluge montaže opreme i za tehnologije reciklaže određenih potrošnih delova u rafinerijama. Saradnja sa firmama iz Srbije obuhvatala bi isporuke i strateško partnerstvo na realizaciji projekata u Egiptu i trećim zemljama.
TELEKOMUNIKACIJE I IT
U okviru svoje strategije „IKT 2030'', egipatska vlada preduzima niz aktivnosti u pogledu podsticanja investicionih ulaganja, izgradnje kapaciteta i programa obuke, reformi digitalnih državnih usluga i unapređenje neophodnih infrastrukturnih kapaciteta.
Strategija, sadrži i plan za digitalnu transformaciju osnovnih državnih usluga, pre svega u sektoru obrazovanja i zdravstva. Ministarstvo za komunikacije i informacione tehnologije pokrenulo je inicijativu „Naša budućnost je digitalna“ s ciljem da obuči više od 100.000 mladih Egipćana i razvije njihove IKT veštine.
ZDRAVSTVO
Egipat je usmeren na razvoj preventivne medicine, što podrazumeva nabavku određenih medicinskih uređaja. Prema podacima Svetske banke, Egipat izdvaja manje od 5 odsto sredstava za zdravstvene usluge. S obzirom na veliku potražnju, sektor medicinskih uređaja nudi značajne potencijale za saradnju u oblastima proizvodnje medicinskih aparata i laboratorijske opreme, izgradnje, upravljanja i rekonstrukcije bolnica i seoskih zdravstvenih ustanova, programa obuke za lekare, medicinske sestre i laboratorijske tehničare, osnivanje bioloških i laboratorijskih centara...