VAUČERI PODIGLI CENU SMEŠTAJA I DO 50 ODSTO: Rok za korišćenje dotiranog odmora Vlada pomerila na 30. novembar

Ј. Субин 08. 07. 2022. u 09:00

SMEŠTAJ u srpskim banjama i na planinama poskupeo je poslednjih nedelja za nekih 20 do 50 odsto. Razlog podizanju cena leži u dodatnim turističkim vaučerima, u vrednosti od 15.000 dinara, kao i velikom interesovanju za dotirano letovanje.

Foto Tanjug 

Od 200.000 dodatnih vrednosnih čekova, do sada je podeljeno više od 170.000. U narednih nekoliko dana sigurno je da će i ostatak biti raspodeljen. Ugostitelji su iskoristili meru države kako bi dodatno podigli cene i ostvarili što veću zaradu.

Vlada Srbije juče je donela odluku da se rok za korišćenje vaučera za odmor u Srbiji produži za mesec dana i da vaučeri umesto do 31. oktobra, kako je bilo prvobitno predviđeno, mogu da se iskoriste do 30. novembra.

Kako je rekla ministarka turizma Tatjana Matić, za osam radnih dana, otkada je raspodela počela, podeljeno više od 200.000 vaučera, čime su praktično smeštajni kapaciteti u zemlji popunjeni.

- Podeljeno je više od 152.000 vaučera u vrednosti od 15.000 dinara i više od 45.000 vaučera u vrednosti od 10.000 dinara - rekla je Matićea.

- Pošto je rok za korišćenje vaučera bio 31. oktobar i smeštajni kapaciteti su praktično popunjeni, rešili smo da produžimo rok do 30. novembra, tako da građani sada mogu da obavljaju rezervacije do ovog datuma i da nađu mesto za odmor.

Prema njenim rečima, najtraženije destinacije su Prolom Banja, Sijarinska Banja, zatim Sokobanja, Vrnjačka i Lukovska Banja.

- Jedan od uslova je da rezervacija ne može odmah da važi, već se smeštaj mora rezervisati najmanje mesec dana ranije - kazao nam je Dragan Subotić, iz Udruženja turističkih agencija Srbija (TAS).

- Mesta odavno nema na najatraktivnijim destinacijama u zemlji, kao što su Sokobanja, Vrnjačka Banja, Zlatibor, Tara... Mnogi su ostali bez željenih destinacija i moraju svoj odmor da pomere za neki drugi termin. Iznos vaučera od 15.000 nije mali i sve je više ugostiteljskih objekata koji se prijavljuju za ovu dotaciju.

Prema rečima Subotića, ima ugostitelja koji su videli u ovome da mogu imati dobru zaradu, pa su podigli cene za nekih 20 do 50 odsto. Kao što je slučaj u Vrnjačkoj Banji.

Tamo ležaj ne može da se nađe ispod 15 do 20 evra, pa nagore, po osobi dnevno. Noćenje u hotelu ide od 30 evra.

- Zlatibor je najviše podigao cene, skoro 32 odsto - govori Subotić.

- I privatni i hotelski smeštaj. Kopaonik je tradicionalno skup. Tu su ograničeni kapaciteti, kao i na Tari. Najveći procenat ljudi koji su aplicirali za vaučere su, tradicionalno, penzioneri, ali i zaposleni koji ispunjavaju uslove.

Prema rečima Georgija Genova, direktora Poslovnog udruženja hotelsko ugostiteljske privrede, za odmor sa vaučerima, u hotelima sa četiri i pet zvezdica, nema interesovanja, jer su oni skupi. Limit za one koji dobijaju ove dotirane odmore, kod plata, ne bi trebalo da bude 70.000 već najmanje 90.000 dinara.

Tara jedna od omiljenih planina , Foto Tanjug 

- Za privatni smeštaj je dobro interesovanje, jer tu pokriva boravak, ali su manji kapaciteti - smatra Genov.

- Sve je poskupelo, pa i smeštaj. Namirnice su otišle gore, ali to je tržište i zato su poskupeli i do 50 procenata. Vaučeri su dobra mera, ali za socijalni turizam, jer mi to smatramo socijalnom merom. Nije to malo para, ali to je za određenu kategoriju penzionera i zaposlenih. Uz to, interesovanje je veliko, pa i zbog toga ugostitelji podižu cene. Sada je sredina sezone i već je dosta prodato, pa imaju malo kapaciteta na raspolaganju.

Na listi je više od 2.700 ugostiteljskih objekata gde mogu da se iskoriste vaučeri.

DODATNE PARE

POČETKOM godine država je već podelila 100.000 vaučera, u vrednosti od 5.000 dinara.

Ko god je ovu vrstu subvencije već dobio, sada ima pravo na dodatnih 10.000 dinara. Od pre nekoliko dana i ovi građani mogu da apliciraju za razliku u novcu.

Pogledajte više