DRVA SUPLJA I ZA TREĆINU U ODNOSU NA PRETHODNU GODINU: Ture se čekaju i po tri meseca, kubik dostigao neverovatne cifre
PRODAVCI ogreva ne pamte da je kupovina drva krenula ranije. Poskupljenje goriva i povećana tražnja, kao i nedostatak radne snage, utiču na cenu ogreva, koja se menja iz dana u dan, a za trećinu je viša nego prethodnih godina.
Iako smo na pragu leta, mnogi bi da se na vreme pripreme za zimu. Najviše se traži ogrevno drvo, ali ga u prodaji nema dovoljno.
Nestašica ogrevnog drveta zabrinjava i jagodinske penzionere, koji godinama drva nabavljaju preko svog udruženja i plaćaju na rate.
- Još nismo dali zabranu u Fondu PIO da se potrošačima dug odbija na rate. Ne smemo, jer ne možemo da dođemo do dobavljača - kaže Časlav Đorđević, predsednik Udruženja penzionera Jagodine.
U Nišu kubik i do 8.000
Sa nestašicom rastu i cene. Sada u Nišu za kubik treba sedam i po do osam hiljada, u Jagodini i do devet hiljada dinara, što je za tridesetak odsto više nego prošle godine.
Glavni razlozi su više cene transporta i stvaranje zaliha, ali i nedostatak radne snage.
Milan Milenković iz niškog "Drvoogreva" napominje da je jako teško doći do drvoseče.
- Trenutna cena u šumi koju svi plaćamo kreće se od pet do šest hiljada dinara po metru kubnom - navodi Milenković.
Prodavac ogreva Siniša Mitić kaže da je to što se dešavalo sa izvozom izazvalo paniku i strah, pa su se kupovale velike količine.
- Ukrajina je možda najveći proizvođač peleta u Evropi, pa su mnogi koji su se grejali na taj energent prešli na drva - dodaje Mitić.
Teško je predvideti kako će se dalje kretati cene, ali se stabilizaciji na tržištu nadaju i kupci i prodavci. Kažu da nije od koristi što im se smeši dobra zarada kad imaju na čekanju ture za naredna tri meseca, a nisu sigurni da mogu da obave posao.
(RTS)