KO FINANSIRA UDAR NA ILONA MASKA? Soroš, saradnici Klintonove i vlade nekih evropskih zemalja se udružuju protiv slobode govora (FOTO)
NAJAVA Ilona Maska da će nakon preuzimanja Tvitera sprovesti politiku "nesputane slobode govora" izazvala je žustru reakciju grupe neoliberalnih nevladinih organizacija i grupa, koje u zajedničkom pismu apeluju na kompanije da prestanu da se reklamiraju na Tviteru.
To pismo je izazvalo momentalnu reakciju Maska, koji je javno, na Tviteru postavio pitanje - ko finansira ove organizacije?
Potpisnici pisma su 26 nevladinih organizacija, među kojima su i one koje finansira Fondacija za otvoreno društvo Džordža Soroša, kao i NVO koje su osnovali bivši službenici Klintonove i Obamine administracije, a čiji su donori bogati simpatizeri američkih demokrata i vlade zapadnoevropskih zemalja.
- Preuzimanje Tvitera od strane Ilona Maska dodatno će otrovati naš informacioni ekosistem i predstavljaće direktnu pretnju po javnu bezbednost, posebno onima koji su već najugroženiji i marginalizovani - piše u zajedničkom pismu.
Ko su potpisnici?
Sledećih 26 organizacija su potpisnice pisma kojim apeluju na kompanije da prestanu da se oglašavaju na Tviteru:
- Access Now
- Accountable Tech
- Black Lives Matter Global Network Foundation
- Center for Countering Digital Hate
- Empowering Pacific Islander Communities (EPIC)
- Face the Music Collective
- Fair Vote UK
- Free Press
- Friends of the Earth
- Gender Equity Policy Institute
- GLAAD
- Global Project Against Hate and Extremism
- Indivisible Northern Nevada
- Kairos
- Media Matters for America
- MediaJustice
- NARAL Pro-Choice America
- National Hispanic Media Coalition
- Religious Coalition for Reproductive Choice
- Reproaction
- Stop Online Violence Against Women Inc
- The Sparrow Project
- UltraViolet
- Union of Concerned Scientists
- V-Day/One Billion Rising
- Women's March
Upozorili su da bi kompanije koje nastave da se reklamiraju na Tviteru povezale sebe sa platformom koja "promoviše mržnju, ekstremizam, dezinformacije o zdravlju i teoretičare zavere."
- Pod Maskovom upravom, Tviter rizikuje da postane septička jama dezinformacija, na kojoj profitira i vaš brend, zagađujući naš informacioni ekosistem u vreme kada je poverenje u institucije i medije već na istorijski niskom nivou.
Mask je u odgovoru na pismo tvitovao sledeće:
- Ko finansira ove organizacije koje žele da kontrolišu vaš pristup informacijama? Hajde da istražimo - da bi nakon toga dodao:
- Sunčeva svetlost je najbolje sredstvo za dezinfekciju.
Među potpisnicima nalazi se aktivistička grupa "Access now", koju su osnovali Bret Solomon, Kameran Ašraf, Sina Rabani i Kim Pam.
Tu nevladinu organizaciju, koja je osnovana tokom izbora u Iranu 2009. godine kako bi se borili protiv "prevare i kršenja ljudskih prava", finansiraju razvijene evropske države, poput švedske razvojne agencije "Sida", ali i Fondacija za otvoreno društvo Džordža Soroša.
Pored Soroša i Švedske, tu su i vlade Danske, Holandije i Kanade.
Na spisku potpisnika je "UltraViolet", nevladina grupa koja tvrdi da se bori protiv "seksizma i za stvaranje inkluzivnijeg sveta".
Tu NVO podržavaju veliki američki sindikati, kao i NoVo fondacija, koju je osnovao sin milijardera Vorena Bafeta Piter. Pored bogatstva Bafetovih, iza "UltraViolet"-a stoji i porodica Pricker, koja je milione zaradila preko lanca hotela Hajat.
Na spisku je i "Accountable Tech", grupa sa sedištem u Vašingtonu, koju su osnovali Nikol Gil i Džesi Lerič. Potonji je bio portparol Hilari Klinton tokom njene kampanje, i nećak je Dejvida Akselroda, bivšeg visokopozicioniranog savetnika Baraka Obame.
Podsećamo, Mask je nakon najave da će preuzeti Tviter na toj društvenoj mreži potvrdio da ostaje posvećen slobodi govora.
- Sloboda govora je osnova funkcionalne demokratije, a "Tviter" je digitalni trg na kojem se raspravlja o pitanjima od vitalnog značaja za budućnost čovečanstva. "Tviter" ima ogroman potencijal i radujem se saradnji sa kompanijom i korisnicima kako bismo taj potencijal otključali - napisao je milijarder.
Mask je obelodanio svoje namere 4. aprila, kada je otkrio da je sa 9,2 odsto udela postao najveći akcionar "Tvitera". Deset dana kasnije, zvanično je dao ponudu za preuzimanje 100 odsto akcija kompanije, po ceni od 54,2 dolara po akciji. Iako je prvo naišao na protivljenje akcionara, ono je splasnulo kada je saopštio da će dati 21 milijardu dolara sopstvenog novca za kupovinu po ukupnoj ceni od 44 milijarde.