Ulaganje u energetsku efikasnost – najisplativija investicija

Biljana Ristivojević 07. 07. 2023. u 14:44

OKO 150 profesionalnih upravnika zgrada i predstavnika lokalne samouprave obučeno je za primenu energetske efikasnosti u stambenim zgradama, na do sada održanim radionicama u Beogradu, Somboru, Zaječaru i Novom Sadu, u okviru projekta „Bolja energija“ koji realizuje Privredna komora Srbije u saradnji sa Američkom agencijom za međunarodni razvoj (USAID).

Foto: PKS

Seriji radionica, namenjenih organizatorima profesionalnog upravljanja, upravnicima višestambenih zgrada, opštinskim energetskim menadžerima i službenicima lokalnih samouprava zaduženim za stambena pitanja, prethodila je jednodnevna ekspertska obuka trenera, kako bi svoja znanja u oblasti energetske efikasnosti zgrada preneli na upravnike i predstavnike lokalne samouprave.

Obuka trenera obuhvatila je pregled sektora višestambenog stanovanja u Srbiji, uredbe koje regulišu pitanja vezana za stambene zgrade i EE/OIE, tehničko-ekonomska rešenja primene EE i OEI u zgradarstvu, zatim, studije slučaja energetske sanacije stambenih zgrada u Srbiji i regionu, praktično iskustvo i primer energetske sanacije energetski neefikasne zgrade, ulaganja u energetsku sanaciju stambenih zgrada i uloge upravnika zgrada i lokalne zajednice.

Obuka trenera, PKS, Beograd, 3. jul

Ekspert za modele finansiranja mera energetske efikasnosti Ankica Barbulov smatra da je ulaganje u mere energetske efikasnosti investicija za budućnosti i jedna od najisplativijih. Marko Arsenijević, profesionalni upravnik i predavač PKS u radionicama, kaže da se prijavio za obuku, jer je unapređenje energetske efikasnosti neophodnost. “Zemlje u okruženju već uveliko primenjuju mere energetske efikasanosti dok su stambene zgrade u Srbiji u velikoj meri energetski neefikasne i postoji veliki prostor da se adekvatnom sanacijom racionalizuje potrošnja električne energije. To podrazumeva zamenu stolarije i fasada, postavljanje solarnih panela“, kaže Arsenijević.

Radionica u Somboru, 5. jul

Polaznici obuke stiču znanja o mogućnostima unapređenja energetske efikasnosti u stambenim zgradama, osposobljavaju se da identifikuju potrebe za energetskom rekonstrukcijom zgrade, kao i da pronađu raspoložive modele finansiranja, izvore sredstava i procedura neophodnih za unapređenje efikasnosti. „Upravo su profesionalni upravnici i predstavnici lokalne samouprave jedan od najvažnijih aktera u celom procesu, jer oni treba pre svega da se informišu o ovoj temi i da primene znanje u praksi kada u punom kapacitetu počne primena zakona i propisa o energetskoj efikasnosti“, kaže Milica Knežević, master inženjer arhitekture, ekspert PKS za energetsku efikasnost.

Radionica u Novom Sadu, 6.jul

 Učesnici dosadašnjih obuka navode da je, osim stručnog znanja, korist od ovih radionica što će informacije o energetskoj efikasnosti pomoći u komunikaciji sa stanarima, kojima će lakše i bolje moći da ukažu na značaj ekonomske uštede. „Važno je da objasnimo stanarima koje su prednosti energetski efikasnih zgrada ali i da predstavimo modele finansiranja koji su im na raspolaganju jer je ekonomski faktor vrlo bitan“, navodi profesionalna upravnica Nataša Karliček.

Foto: PKS

Radionica u Zaječaru, 6. jul

Jadranka Ilić, inženjer arhitekture i energetski menadžer u opštini Savski venac ukazuje da su obuke važne i zbog unapređenja zaštite životne sredine. „ Meni kao arhitekti važno je da zgrade budu zaštićene i da budu energetski efikasne. Mi smo kao opština već učestvovali u obnovi fasada i važno nam je da promovišemo ovu temu u široj javnosti kako bi građani shvatili koliko je važno primenjivati mere energetske efikasnosti u održavanju zgrada“, kaže Ilić.

Radionica u Beogradu, 5. jul

Privredna komora Srbije i USAID-ov projekat “Bolja energija” potpisali su ugovor o saradnji i realizaciji besplatnih obuka namenjenih profesionalnim upravnicima višestambenih zgrada, opštinskim energetskim menadžerima i službenicima lokalnih samouprava zaduženim za stambena pitanja.

Pogledajte više