HRANA IZ SRBIJE EGZOTIKA U DUBAIJU: Najbrojnija delegacija privrednika na svetskoj izložbi u UAE
SVETSKOJ javnosti predstavilo se gotovo 300 privrednika iz oko 140 kompanija iz sektora poljoprivredne proizvodnje i prehrambene industrije Srbije, na osmoj tematskoj nedelji „Ekspo 2020 Dubai“ posvećenoj poljoprivredi i prehrani.
Preduzeća, obrazovne institucije, organizacije, zadruge i instituti, ostvarili su brojne kontakte sa ino-partnerima, prikazali naše inovacije, domaće zdrave proizvode, i dogovorili sa međunarodnim partnerima poslovnu saradnju koja će za rezultat imati povećanje izvoznog učinka srpskog agrara.
Privrednici iz Srbije učestvovali su na više desetina multilateralnih i bilateralnih sastanaka sa predstavnicima poslovnih zajednica UAE: Rusije, Meksika, Argentine, Malte, Libana, Slovenije, Malezije, Australije...
„Ujedinjeni Arapski Emirati uvoze više od 80 odsto prehrambenih proizvoda i predstavljaju sponu sa zemljama čitavog regiona MEASA - Bliskog istoka, Afrike i južne Azije, što otvara velike mogućnosti srpskim proizvođačima. Činjenica da pojedine naše kompanije već godinama uspešno posluju na tržištu Emirata, potvrđuje da imamo kapacitete da ispunimo standarde i budemo konkurentni na tom tržištu“, izjavio je Aleksandar Bogunović, sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS. Direktor Predstavništva PKS u UAE Marko Selaković istakao je da je u pitanju najbrojnija delegacija domaćih privrednika na nekoj dalekoj destinaciji u istoriji naše zemlje.
Privrednici na "Gulfud"-u
Paralelno sa Svetskom izložbom u Dubaiju održana je i jedna od najznačajnijih poljoprivvredno-prehrambenih manifestacija na svetu – "Gulfud", sajam prehrambene industrije.
Branislav Bogojević, suvlasnik kompanija Dobra priča i Esotron, predstavio je najbolje srpske rakije na izložbi u Dubaiju, a počeo je saradnju sa kolegama iz Dubaija, koje se bave ekologijom, da bi zajedno od organskog otpada pravili kvalitetan humus i biogas.
Danijel Trifunović iz beogradske firme Damar tartufi, pre tri godine na istom sajmu sklopio je veoma dobar ugovor.
"Tartufi se u arapskom svetu više koriste nego u Srbiji, dosta su traženi i izuzetno je jaka konkurencija, tako da su potrebni dobar kvalitet i cena, kao i dobro pakovanje kako bi se pobedila konkurencija", rekao je Trifunović.
Milica Belić iz ITN grupe iz Beograda, koja ima fabriku u Kosjeriću, kaže da smrznuto voće, maline, kupine, izvoze na sva tržišta, od SAD, Evrope, Rusije, kao i u zemlje Zaliva i Izrael, a još nisu počeli da izvoze na arapsko tržište: "Ima proizvoda interesantnih za Emirate. Prednost je što mi imamo voće koje oni nemaju, poput divlje borovnice, kupine, maline... To je kod njih sve egzotično i jako su zainterosvani za ceo asortiman”.
Na Svetskoj izložbi u Dubaiju, Dan državnosti Srbije obeležen je i investicionom konferencijom “Serbia Country Business Briefing“, kao i pratećim kulturno umetničkim programom.
U Dubaiju je potpisan i Memorandum o razumevanju sa kompanijom Grupa 42 iz UAE koji predviđa saradnju u oblasti veštačke inteligencije i njen brži razvoj u Srbiji.
Poljoprivredno-prehrambena industrija, IKT i biotehnologija, predstavljaju segmente srpske privrede sa najvećim potencijalom za razvoj i dalje investicije.