VERSKA I IDEOLOŠKA TRVENJA POD ČIZMOM: Stara Raška od 1941. bila poprište "rata svih protiv svih"
RAT "svih protiv svih", u kojem su strasti, mržnja i nasleđena neprijateljstva igrali značajniju ulogu u odnosu na vojnu i političku logiku, vođen je u Staroj Raškoj.
Na ovu činjenicu posebno ukazuje dr Milutin Živković (35), naučni saradnik Instituta za savremenu istoriju u Beogradu, u nedavno objavljenoj dvotomnoj monografiji "Stara Raška pod italijanskom okupacijom 1941-
-1943".
Ovo geopolitički značajno područje u aprilskom slomu Jugoslavije okupirali su Nemci, ubrzo su stigle jedinice Nezavisne Države Hrvatske, a zatim kontrolu teritorije u septembru 1941. preuzeli Italijani.
PROSTOR od šest opština spletom raznih vojnih i političkih dešavanja našao se na nišanu ili pod vlašću četiri vojske.
- Prvi u borbeni stroj stupaju muslimani, organizujući njihove milicije uz pomoć režima NDH ili vlasti "velike Albanije". Dalje, kao odjek ustanka protiv okupatora u centralnoj Srbiji i Crnoj Gori u leto i jesen 1941. nastale su prve partizanske jedinice. Odredi staroraških četnika formiraju se ubrzo zatim, delom iz istog nukleusa, a delom iz nužde koju je nametala borba na dva fronta - verskom i ideološkom. Ove tri "vojske" natkrovljivala je okupaciona armija Kraljevine Italije - ističe autor knjige.
SVEDOČANSTVA NA 1.000 STRANA
ISTRAŽIVANjA događaja za monografiju od blizu hiljadu strana trajala su preko 10 godina. Autor je građu prikupljao u Srbiji i inostranstvu u 20 arhiva i muzeja, iz 47 fondova i zbirki. Pred čitaocima su brojna svedočenjaa o ratnim operacijama, organizatorima jakih snaga i vođama tri domaće "vojske", pa o kolonijalnom iskustvu koje su italijanske divizije i generali doneli iz Libije, Etiopije, Eritreje, Somalije, te njihovom trudu da održe dobre odnose sa verskim velikodostojnicima Srba i muslimana (nisu, na primer, ukidali ćirilicu kao ustaše), ali i istupanjem Italije iz rata u septembru 1943.
ARHIVSKA građa svedoči da Italijani nisu želeli da umire viševekovni raskol između staroraških Srba i muslimana, kao i ko je sve raspirivao sukobe i doprineo žrtvama, likvidacijama, osvetama, zločinima, pljačkama, zgarištima...
- Na prvom mestu, to je ustaški režim NDH, sa njegovom šovinističkom politikom prema staroraškim Srbima i naoružavanjem lokalnih muslimana radi borbe sa njima. Epicentar ove politike je Priboj. Slične tendencije stizale su i iz Tirane, a preko Metohije, Rožaja i Tutina. Za njih se, međutim, desna obala Lima pokazala kao nepremostiva.
Revolucionarni teror koji se krajem 1941. i početkom 1942. Polimljem širio iz Novovaroškog sreza, a u režiji jugoslovenskih komunista, dodatno je pogoršao stanje bezbednosti u Staroj Raškoj. Zatim su tu zločini muslimanskih milicija i snaga JvuO nad civilima u Pljevaljskom, Čajničkom, Fočanskom, Mileševskom, Pribojskom i Bjelopoljskom srezu. Oni se sporadično dešavaju u kontinuitetu od dve godine - navodi dr Živković.
ZANIMLjIVO je da su dve stvari privlačile italijansku imperiju na ovo područje. Prva je, kaže autor, potreba da se zaokruži okupaciona zona na Balkanu, a druga da zvanični Rim bude što bliže vitalnoj evropskoj horizontali - Podunavlju.
- Što se tiče satelitske tvorevine poznate pod nazivom NDH, ona je, iako u nedostatku resursa svih vrsta, imala gotovo jednake ambicije kao i njena pokroviteljica fašistička Italija - podseća Živković.
- Ustaški režim je želeo da kontrolom Stare Raške odvoji dve srpske zemlje na Balkanu - Srbiju i Crnu Goru, postigne zajedničku granicu sa Albanijom i Bugarskom i preko Kosova i doline Vardara dosegne Egejski basen.