DA LI MORATE U IZOLACIJU AKO SE DETE ZARAZI U VRTIĆU? Postoji jedan uslov da budete izuzeti od ovog pravila
NI POSLE više od godinu dana od kada se Srbija susrela s epidemijom kovida-19, mnogima još nije potpuno jasno kada i pod kojim uslovima moraju da idu u samoizolaciju.
Tako su roditelji 35 dece iz beogradskog Vrtića "Poletarac" ostali u čudu kada im je saopšteno da zajedno sa svojim naslednicima i 35 mama ili tata mora u dvonedeljni karantin jer je jedan mališan iz te grupe zaražen koronom. Osim ako nisu revakcinisani.
Nažalost, novi britanski soj kovida-19 kojim je zaraženo više od 75 odsto obolelih u Srbiji ne štedi ni decu, pa među inficiranima ima sve više i mališana. Tokom marta u 17 beogradskih predškolskih ustanova zaraženo je 107 dece i 405 zaposlenih.
Jedan od njih je član Vrtića "Poletarac" u Barajevu, koji je odmah preko Viber grupe obavestio o tome roditelje dece iz grupe i poručio im da mališani moraju u 14-dnevnu izolaciju.
Nakon toga, na Viber grupu stigla je poruka da i jedan od roditelja te dece mora u karantin zbog čega su se mnogi zapitali kakva je to odluka, ko ju je doneo, zbog čega i ko će da ih kontroliše?
U Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu ističu da za svaki pojedinačni slučaj zaraze u vrtićima odluku o daljim protivepidemiološkim merama donosi Gradski zavod za javno zdravlje (GZZJZ).
- Odluku donose u zavisnosti od broja kontakata u vrtiću gde se pojavila infekcija, a onda je sprovode sami vrtići. To nije ništa novo jer se tako radi još od prošle godine, odnosno od kako je epidemija došla u Beograd. Ako epidemija zahvati ceo vrtić, onda u karantin idu sve grupe dece - objašnjavaju u Sekretarijatu.
Dilema je, međutim, da li uz decu i roditelji moraju u karantin...
- U karantin su obavezni da odu roditelji obolelog deteta, dok se za drugu decu iz grupe propisuje samoizolacija, i za njih i za jednog od roditelja jer neko mora da čuva decu. To je urađeno da bi jedan od roditelja mogao da dobije doznake za bolovanje. S tim što postoji mogućnost da roditelji te dece ne budu u karantinu, već da umesto njih u samoizolaciji bude neko drugi koji će da ih čuva, recimo, tetka, baka, deka... - naglašavaju u ovom GZZJZ.
Da li roditelji ili deca poštuju karantin, proverava policija. Ipak, kada je reč o karantinu, postoje odnedavno izuzeci. Naime, prema odluci Kriznog štaba, osobe koje su revakcinisane i stekle potpuni efekat cepiva dve nedelje nakon druge doze ne moraju u samoizolaciju.
- Potpuno vakcinisani, sa dve doze, koji su bili u kontaktu s obolelim ne moraju da idu u izolaciju. Dokaz im je ta vakcinacija. Isto važi i za povratnike iz inostranstva - naglasio je član Kriznog štaba Predrag Kon.
Mnogo više zaraženih vaspitačica
Sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu Beograda Slavko Gak naglašava da je situacija u vrtićima stabilna, ali da su pod dodatnim oprezom ovih dana zbog sveukupne epidemiološke situacije.
- Brojke i uputstva se svakodnevno prate. Nijedan slučaj nije izmakao kontroli, na svaku prijavu infekcije se brzo reaguje. GZZJZ je propisao mere koje se bez izuzetka sprovode - kaže Gak, koji je istakao da je tokom marta zaraženo 0,18 upisane dece i 4,5 odsto od ukupnog boja zaposlenih u vrtićima.
(Blic.rs)