DR STEFANOVIĆ OPOMINJE: Rast brojki je danak nepoštovanju mera - bolnice su pune
DIREKTOR Infektivne klinice KCS dr Goran Stevanović ukazao je danas da broj zaraženih korona virusom i pregleda u ambulantama stalno raste, kao i broj pacijenata koji zahtevaju lečenje u bolnicama, dodajući da je 30 odsto pregledanih u trijažnoj ambulanti Infektivne klinike zahteva hospitalizaciju odmah.
- Rast brojki je danak nepoštovanju mera, i tome što smo jedna od najsrećinih zemalja u Evropi po dostupnosti vakcina i mogućnosti da se vakcinišemo, a neki su zaboravili da moraju da se poštuju mere i pored toga, dok se ne stekne imunitet - rekao je Stevanović koji je sa ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom obišao kovid bolnicu u Batajnici.
Rezultat svega toga su - puna bolnica u Batajnica, i druge bolnice, Infektivna klinika i Medicina rada sa pomoćnim krevetima... - kaže Stevanović.
On je ukazao da je poseban problem to što su i u kovid amulantama uglavnom pacijenti sa teškim klinčkim slikama, pa tako 30 odsto pacijenata pregledanih u trijažnoj ambulanti Infektivne klinike odmah zahteva hospitalizaciju.
Najveći broj njih zahteva i kiseoničku potporu.
- Potrošnja kiseonika je ogromna u svim bolnicama, a to govori u prilog težini kliničke slike pacijenata - istakao je Stevanović.
On je ukazao da više ne oboljevaju samo stariji, već se lekarima obraćaju i mlade, a dolaze i čitave porodice.
- Kada pacijenti sa nama podele informacije o tome gde su se tačno inficirali, vidimo da je većina imala kontakt sa nekim zabavnim sadržajem, kao što su skijališta, turizam, lokali, restorani, proslave. To je dokaz da minimalno opuštanje može da ima katastrofalne posledice - rekao je Stevanović.
On je poručio da ne može biti opuštanja, dok ne bude uspešno vakcinisana bar polovina polulacije, a to znači dve nedelje od druge doze vakcine.
Stevanović je rekao i da bi u narednom periodu trebalo reći da vakcinisane osobe moći da urade nešto, što nevakicnisani neće moći, i da to neće biti distrikinacija, već privilegija odgovornih prema sebi i društvu.
- Moramo se strogo pridržavati epidemioloških mera do tada. Broj obolelih smanjuje potencijal za vakcinaciju, jer morate biti zdravi za vakcinu - rekao je Stevanović.
On je dodao da se virus od prvog trenutka stalno menja, ali da svi mlađi koji oboljevaju, često imaju istoriju samolečenja kod kuće, u nadi da će da prođe.
- Uporno ponavljamo da ovo ne može da prođe samo od sebe, samolečenjem. Mora se kod lekara, jer je to neophodno da se uradi. Veliki je broj obolelih. I lakši slučajevi mogu dobiti težu kliničku sliku, a što imate veći broj obolelih, imaćete i veći broj kliničkih slika - rekao je Stevanović.