VAZDUH U SRBIJI 20 PUTA ZAGAĐENIJI NEGO U EU: Analiza uspešnosti naplaćivanja naknada u zaštiti životne sredine
ZAGAĐENjE vazduha u Srbiji i do 20 puta je veće nego u zemljama Evropske unije.
Prihodi od eko-taksi i naknada nedovoljno se ulažu u rešavanje ovog problema. A, kako bi podstakli preduzeća da smanje svoj negativan uticaj, NALED predlaže uvođenje viših naknada za velike zagađivače, kao i proširenje liste onih štetnih gasova, koji se oporezuju.
Ove preporuke su, kako se navodi u saopštenju Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), deo analize uspešnosti fiskalnih instrumenata u smanjenju zagađenja. Njegova potpuna primena bi obezbedila dodatnih 18,5 miliona evra u budžetu za ulaganje u zaštitu životne sredine.
- Prema rezultatima analize, osim od proizvodnje električne energije, veliki deo nedozvoljenih čestica dolazi iz individualnih i drugih ložišta. Iako su domaćinstva glavni uzrok prekomernog povećanja PM10 čestica, ne podležu bilo kakvoj kontroli, a uređaji za grejanje koje koriste se slobodno prodaju na tržištu bez poštovanja standarda zaštite životne sredine - navodi se u saopštenju.
Zato je preporuka, kako kažu u NALED, da se poveća cena uglja, kako bi se građani podstakli da pređu na održivije izvore energije. Gotovo 80 odsto domaćinstava kod nas nema priključak na gas ili daljinsko grejanje, a toplane iako se najvećim delom oslanjaju na prirodni gas, koriste mazut i ugalj.
- Ohrabruje nas da je Ministarstvo za zaštitu životne sredine uputilo tri javna poziva lokalnim samoupravama, kojim je predviđeno ukupno 400 miliona dinara za zamenu individualnih ložišta, obnovu starih kotlarnica i pošumljavanje, a nadamo se da ćemo uskoro videti i prve rezultate - navodi se u saopštenju.
Ukupna ulaganja u čistiji vazduh koja je potrebno obezbediti procenjuju se na oko 2,3 milijarde evra, zbog čega je neophodan održiv sistem finansiranja, koji će se zasnivati na principu "zagađivač plaća".