TREĆINA UMRLIH OD KOVIDA SU DIJABETIČARI: Poražavajući rezultati o vezi korona infekcije i šećerne bolesti
NAJNOVIJI podaci o ishodu kovid-19 infekcije potvrdili su tezu sa početka pandemije da ovo oboljenje kod osoba sa dijabetesom, može da ima teži tok, i veću smrtnost.
Evidencija iz Italije pokazuje da je 35,5 odsto pacijenata koji su preminuli od kovid-19 imalo dijabetes. U SAD je 32 odsto pacijenata primljenih na intenzivnu negu imalo šećernu bolest, dok je u Kini 22 odsto pacijenata koji su preminuli imalo hronično povišen šećer u krvi. U Velikoj Britaniji 33 odsto svih smrtnih ishoda kod hospitalizovanih pacijenata sa kovid-19 bilo je povezano sa dijabetesom.
Tako se došlo do poražavajućeg zaključka da gotovo trećinu umrlih od kovid -19 čine dijabetičari.
Još od samog početka pandemije, osobe obolele od dijabetesa su označene kao vrlo rizična grupa za razvoj teških formi infekcije, naročito ukoliko im je nivo šećera u krvi loše regulisan, ali i ako imaju pridružene bolesti, poput kardiovaskularnih i bubrežnih oboljenja. Oni nemaju veću verovatnoću da dobiju kovid nego opšta populacija, ali kod njih korona virus može izazvati teže simptome i komplikacije.Sa druge strane, osobe koje nemaju komplikacije i čiji je nivo šećera u krvi dobro regulisan, nemaju veći rizik od razvoja težih oblika kovid od opšte populacije.
Postoji i značajna veza između dijabetesa i povećane smrtnosti, a dva puta je češće ozbiljno oboljenje od kovid infekcije kod bolesnika sa dijabetesom, u poređenju sa asimptomatskim bolesnicima.
Aktuelna pandemija u kojoj su dijabetičari posebno ugroženi, dodatni je alarm da je primena modernog pristupa terapiji dijabetesa važnija nego ikada pre.
-Dijabetes je kompleksna, ozbiljna i opasna bolest. Ne boli i ljudi zato upadaju u tu "zamku" i zanemaruju terapiju i zdrav stil života koji je važan kod dijabetesa tipa 2. Na sve to utiče i kompleksnost terapije, jer oboleli od dijabetesa tip 2 često imaju i bolesti srca, pridružene su i druge bolesti, pa osoba dnevno mora da popije par tableta, a odavno se u Evropi koriste savremeni lekovi gde praktično jedna tableta može da zameni tri, četiri, da dobro reguliše šećer, smanji krvni pritisak i spreči komplikacije. I zato kada govorimo o terapiji kod dijabetesa tip 2, definitivno je da kaskamo kada je u pitanju inovativna terapija, koja se već šest godina koristi širom Evrope. Ali, obradovala najava direktorke RFZO-a da će u najskorije vreme staviti savremene lekove za dijabetes na pozitivnu listu - kaže Aleksandar Opačić, predsednik Dijabetološkog saveza Srbije.
Posmatrajući iz ugla endokrinologa kako se na zdravlje osoba obolelih od dijabetesa odražava upotreba inovativnih lekova, prof. dr Teodora Beljić Živković, endokrinolog i direktorka Klinike za interne bolesti KBC Zvezdara, kaže da se novi lekovima iz grupe SGLT2 inhibitora, mogu uvesti u terapiju u momentu dijagnoze, ali i nakon 10 i više godina trajanja dijabetesa.
STRADAJU SRCE I BUBREZI
Nekotrolisan šećer u krvi dovodi do slabljenja drugih organa, pre svega srca i bubrega.Istraživanja su pokazala da inovativni lekovi za dijabetes tipa 2 dodatno smanjuju rizik od srčane slabosti i infarkta.
-Praktično, skoro svi bolesnici sa dijabetesom imaju i kardiološke poremećaje, a primetili smo da primena savremenih oralnih dijabetika smanjuje komplikacije, kakva je pad nivoa glukoze ispod željenog nivoa, ali i smanjuje kardiološke komplikacije, jer imaju pozitivni efekat na regulaciju arterijskog pritiska-objašnjava prof. dr Siniša Pavlović, kardiolog Kliničkog centra Srbije.
Prof. dr Radomir Naumović, nefrolog i načelnik Klinike za nefrologiju KBC Zvezdara, objašnjava da novi lekovi direktno usporavaju progresiju hronične bolesti bubrega, koje je čest pratuilac dijabetesa, i započinjanje lečenja ovih bolesnika dijalizama.