I OBAVEŠTAJNE SLUŽBE DA POMNO PROUČE KORONU! Saša Zejak prvi u regionu doktorirao na "uticaju kovida"

Veliša Kadić

10. 01. 2021. u 08:00

CRNA Gora je dobila još jednog doktora ekonomskih nauka, ali ovog puta prvog i jedinog u zemlji i regionu koji je, na Univerzitetu u Beogradu, doktorirao na temu uticaja virusa korona na međunarodnu ekonomiju i bezbednost, uz iskustva i smernice za brzo i efikasno reagovanje u budućnosti.

Ilustracija

Reč je o dr Saši Zejaku iz Nikšića, ekonomisti, na koga je intenzitet i dužina trajanja pandemije kovida 19 delovala veoma inspirativno. On je aktuelnu pandemiju i njene posledice detaljno analizirao iz ugla geopolitike, ekonomije, kao i sa obaveštajno-bezbednosnog i socio-psihološkog aspekta.

Dr Zejak je svestrani intelektualac koji se oprobao i u književnosti - objavio je dva romana, tri zbirke pesama i dve knjige o filozofskoj politikologiji društva. Frontmen je nikšićke grupe "Vizant" koja promoviše crkveno rok pojanje, i upravo su njegove pesme nosile narod u litijama za odbranu svetinja u Crnoj Gori.

U svom doktoratu Zejak prognozira da će neminovna posledica pandemije biti dalje iscrpljivanje ekonomskih moći, pre svega malih država.

- Direktni ekonomski troškovi u zdravstvu do sada iznose više od 6.000 milijardi dolara, dok indirektni nadmašuju 100.000 milijardi dolara. Inače, slučajno ili ne, tokom protekle 2020. održani su politički izbori u najmanje 70 zemalja, uključujući i najmoćnije - ističe dr Zejak za "Novosti".

Članstvo u međunarodnim institucijama, poput NATO i EU, konstatuje naš sagovornik, nije bitno pomoglo zemljama koje su u ovim organizacijama, dok se vojno neutralna Srbija, oslanjajući se na sopstvene resurse i tradicionalne prijatelje Rusiju i Kinu, uz adekvatno krizno upravljanje, najuspešnije na Balkanu suočava sa teretom krize i beleži najmanji ekonomski pad. On ukazuje i na procvat profiterstva i kriminalnih ekonomskih aktivnosti, koje se dešavaju u pozadini korona krize.

Saša Zejak (u sredini) sa članovima komisije / Privatna arhiva

 

Pandemija je, kako primećuje dr Zejak, ostavila dugoročne posledice razaranja obrazovnog sistema kroz mentalno zdravlje mladih, dok za to vreme IT kompanije ostvaruju enormne profite kroz onlajn platforme. Kao potencijale dobitnike u vremenu kovida 19, Zejak navodi farmaceutske kompanije koje istražuju ili proizvode vakcine, terapijske lekove ili druge medikamente neophodne za suzbijanje pandemije, kao i aparate i sredstva za lečenje obolelih, kao što su respiratori, zaštitna oprema i drugo. Dr Zejak smatra da će profit ostvariti i preduzeća, odnosno industrije koje se bave šivenjem zaštitne odeće i maski. Zejak ukazuje na činjenicu da je zaražen i veliki broj istaknutih pojedinaca u svetu, VIP ličnosti i bezbednosno interesantnih lica, što, po njemu znači da pandemija mora biti predmet sagledavanja i interesovanja bezbednosnih i obaveštajnih službi.

- Pandemiju kovida 19 pratila je pojava "infodemije", odnosno širenje dezinformacija, što otežava sprovođenje epidemijskih mera, podstiče paniku i građansku neposlušnost ili širenje atmosfere straha i panike - pojašnjava dr Zejak. - Zbog toga se moraju uložiti napori kojima se osigurava da pojedinci i zajednice imaju blagovremen pristup pouzdanim i tačnim informacijama o uzroku, merama i postupcima za ublažavanje pandemije. Većina dezinformacija i teorija zavere o zdravstvenoj krizi do građana su stizali putem društvenih mreža.

ODBRANA PRED KOMISIJOM

SAŠA Zejak je doktorski rad branio pred komisijom u sastavu - prof. dr Zoran Keković, redovni profesor Fakulteta bezbednosti Univerziteta u Beogradu, general prof. dr Branko Krga, Fakultet za diplomatiju i bezbednost, general prof. dr Miroslav Talijan, vanredni profesor Univerziteta odbrane u Beogradu, prof. dr Ivica Đorđević, vanredni profesor Fakulteta bezbednosti Univerziteta u Beogradu i prof. dr Elizabeta Ristanović, mentor, redovni profesor Univerziteta odbrane u Beogradu i ECPD za oblast bioterorizma i menadžmenta vanrednih situacija.

Pogledajte više