MEDNI DAN U PARAĆINU: Održan mini sajam meda, a evo zašto je pčelinji nektar skup
VREME je baš poslužilo paraćinsko Društvo pčelara "Grza", pa je dan, okupan suncem, bio kao stvoren da više članova tog udruženja izloži svoje proizvode na trotoaru glavne gradske ulice.
Umesto uobičajenog većeg skupa sa pčelarima iz drugih opština, koji se organizovao svake godine povodom Dana opštine Paraćin, 27. septembra, epidemija korone je učinila svoje, pa su na skup došli samo ovdašnji proizvođači, ali je važno da je tradicija održana. Predsednik "Grze", iskusni pčelar Nebojša Ponjavić, kaže da med i druge pčelinje proizvode treba promovisati što više, i to baš u vreme korone jer je u medicini dokazano koliko je med zdrav, a posebno kakav uticaj ima na jačanje imuniteta.
- Ova sezona je bila veoma teška za pčelare, tražila je dosta rada i brzu reakciju jer je trebalo pčelama nadoknađivati hranu. Ipak, uspeli smo da ocedimo određene količine pre svega bagremovog meda i vrlo malo livadskog – objašnjava Ponjavić.
Sa druge strane, cena meda ove godine je baš visoka, pa pčelari i te kako mogu da budu zadovoljni. Razlog nisu manje količine meda na tržištu, smatra naš sagovornik, već visoka cena koju sada plaćaju otkupljivači "na veliko". Recimo, bagremov med plaćaju 6,3 evra, a livadski i šumski 6 evra. Zbog toga cena na malo na pijaci u Paraćinu bude 1.000 dinara za kilogram, a tako je širom Srbije. Kupci gunđaju, ali ipak kupuju.
- Med iz Srbije se izvozi u inostranstvo, a to je veliko tržište. Naš med je poznat po dobrom kvalitetu, zbog toga je i tražen. Sad radi pogon Saveza pčelarskih organizacija Srbije za otkup meda u Rači, i to je praktično i podiglo najviše cenu - rekao je Ponjavić.