REŠENJE TRASA IZ 2014. GODINE: Zaobilaznicu puta oko manastira Visoki Dečani podržali i predstavnici međunarodne zajednice (MAPA)
I DOK opštinske vlasti u Dečanima ne odustaju od namere da nastave izgradnju puta Dečani-Plav koji se proteže kroz zaštićenu zonu ove svetinje, a tzv. kosovski premijer koji je naložio trenutnu suspenziju radova najavljujući da će se oni nastaviti “ u okviru zakonskih normi” , iguman ove svetinje Sava Janjić ističe da da bi zaobilazni put oko specijalne zaštićene zone manastira Visoki Dečani jedino rešenje za nastavak radova na auto-putu Dečani-Plav.
Naime, iguman Sava Janjić je na društvenoj mreži predstavio mapu obilaznice oko manastira koja bi, prema njegovom mišljenju, omogućila nesmetanu gradnju puta Dečani-Plav navodeći da su tu ideju još 2014. godine podržali međunarodni predstavnici i tadašnji premijer, a sada "predsednik privremenih prištinskih institucija" Hašim Tači.
- Zaobilaznica oko zaštićene zone manastira omogućila bi normalan nastavak radova na magistralnom putu Dečani-Plav. Lokalni put kroz zaštitnu zonu imao bi poseban karakter, uz ograničenja teškog saobraćaja, brzine i odgovarajuće širine-istakao je Janjić na društvenoj mreži naglasivši da je zaobilaznica oko manastira jedino rešenje u okviru postojećeg Zakona o specijalnim zaštitnim zonama.
Inače, zaobilaznica bi kako je predviđeno trebala bi, prema nezvaničnim saznanjima da obuhvati deonicu iza šume koja se nalazi sa gornje strane prilaza manastiru.
I dok u ovoj svetinji naglašavaju da nikada nisu bili protiv izgradnje puta već da se nastavak raodva izvodi zaobilaznicom, iguman Janjić podseća da je zakon o zaštićenim zonama usvojila čak i skupština privremenih prištinskih institucija i da lokalne institucije treba da rade na njegovom sprovođenju, a ne na njegovom kršenju.
Istovremeno,kosovski premijer Avdulah Hoti izjavio je da će put Dečani – Plav biti izgrađen u saradnji sa „lokalnim i svim drugim nadležnim institucijama, poštujući (tzv.) kosovske zakone“ što bi zapravo trebalo da znači radove na zaobilaznici, a zbog čega su odmah reagovale brojne nevladine organizacije na Kosovu i Metohiji kao i ogranak kosovskih istoričara u Dečanima.
Na te “prozivke“ tzv. kosovski premijer Avdulah Hoti je odgovorio da je “Kosovo mozaik različitih kultura i religija kao i da su verska i kulturna mesta svih nacionalnosti i vera na Kosovu zajednička vrednost, odnosno da su opstali vekovima zbog zaštite naroda Kosova.“