VASILIJA BOLESNOG TRI DANA ŠETALI: Majka iz Vranja optužuje lekare da su ugrozili život njenog sina

Ј. Стојковић 27. 07. 2020. u 22:10

DANIJELA Blagojević optužuje lekare u Vranju da su ugrozili zdravlje njenog jednogodišnjeg sina

Novosti

Moj Vasilije je sada na Intenzivnoj nezi u Beogradu.

Molim se i razmišljam da li bi sve bilo drugačije da su lekari u Vranju uradili sve kako treba i primili na vreme dete u bolnicu, a ne da nas šetaju tri dana od kovid-ambulante do odeljenja.

Ovako govori Danijela Blagojević iz Vranja, majka četvoro dece, čije se jednogodišnje dete nakon zbrinjavanja u Nišu sada leči od bubrežne insuficijencije u Beogradu.

U Zdravstvenom centru tvrde da je dete primljeno na Dečje odeljenje odmah kada su se roditelji javili, te da je komisija za unutrašnji nadzor utvrdila da nije bilo propusta.

- Bili smo očajni, rečeno nam je da je zabranjeno da decu sa temperaturom šalju na Dečje odeljenje. Lično sam pitala upravnika bolnice ko je zabranio da se deca sa temperaturom, a da pri tom nisu kovid, primaju u bolnicu, ko je zabranio da se u laboratoriji vadi krv deci i da umesto toga treba da se vode u kovid-ambulantu. On mi je odgovorio da ne stoji iza te odluke. Izgubili smo tri dragocena dana - započinje priču Danijela kroz suze.

U porodici Blagojević kažu da dok iščekuju da detetu prorade bubrezi, ne mogu a da ne razmišljaju da li bi sve bilo drugačije da ih nisu vraćali iz kovid-ambulante i da su dete odmah zbrinuli, ili poslali za Niš.

Foto: J. S.

- Dete je iz kovid-ambulante sa krvavom pelenom vraćeno kući, niko nije hteo da izvadi krv za analizu, pa smo to uradili privatno. Da bi primili dete na Dečje odeljenje morala je da "urgira" doktorka sa ovog odeljenja, koja nas je primila u svojoj kući kako bi pogledala rezultate iz privatne laboratorije. Pred nama je telefonirala i rekla kolegama na odeljenju da moraju da prime dete, kako ne bi odgovarali, jer je dete u veoma lošem stanju - priča majka.

Kada su stigli na Dečje odeljenje, opet su im, uprkos lošem stanju deteta, tražili kovid-test.

- Uzeli smo uput za bolničku laboratoriju, ali nam je sestra rekla da ne mogu tu da rade test i poslala nas u kovid-ambulantu. Kada smo se vratili na Dečje i rekli da neće da urade test i zahtevali da nam napišu uput za Niš, jer ćemo tamo brže stići nego što će oni zbrinuti dete, tek je onda doktor rekao sestrama da odvedu dete na sprat - završava Danijela.

Dr Nikola Popović, upravnik Bolnice, koji je i pedijatar na Dečjem odeljenju, kaže da je formirana komisija za unutrašnji stručni nadzor, sačinjena od troje pedijatara, koja je utvrdila da na Dečjem odeljenju nije bilo propusta u lečenju deteta.

- Ljudi su se prvi i jedini put javili na Dečje odeljenje 17. jula u podne, već u 14 sati je dete transportovano u Niš, to su lako proverljive činjenice. Nije tačno da se deca sa temperaturom ne primaju na Dečje odeljenje, lično sam u smeni pregledao u ambulanti dete sa temperaturom, a na odeljenju je već ležalo četvoro mališana koji su takođe imali temperaturu. Pa mi smo pre svega lekari koji rade sa najmlađima i odgovorno tvrdim da nikada dete nije vraćeno sa Dečjeg odeljenja, a da mu nije pružena pomoć - kaže Popović za "Novosti".

VASILIJE ROĐEN NA NAPLATNOJ RAMPI

DANIJELA SE PORODILA 28. JUNA 2019. NA NEobičan način, u transportu u blizini naplatne rampe kod Niša. Ona se javila u porodilište sa bolovima, a lekari su procenili, pošto je bila između 28. i 29. nedelje trudnoće, da može doći do prevremenog porođaja i uputili je za Niš. Uz pomoć babice, Danijela je na svet donela vitalnog dečaka teškog kilogram i 700 grama, koga su nazvali Vasilije.

NEMA ZABRANA

Menadžment Zdravstvenog centra potvrdio je za "Novosti" da ne postoji nikakva odluka o zabrani da se deca šalju iz ambulante ili ne primaju na Dečje odeljenje. Ne postoji ni usmena ni pismena odluka za tako nešto. "Bojimo se da neko zloupotrebljava ovu ženu iz ko zna kojih razloga", kažu iz menadžmenta.

Pogledajte više