NAREĐENJE JOŽEFA GRAŠIJA DA POKOLJ POČNE U PET UJUTRO: Pogrom u južnoj Bačkoj do detalja unapred isplaniran

Vojislava Crnjanski 14. 01. 2025. u 16:20

U Srbobranu je 19. januara 1942. godine održana specijalna konferencija na kojoj su bili prisutni komandanti i viši oficiri mađarskog Honveda. Konferencija je zakazana isključivo radi upoznavanja prisutnih sa detaljnim planom sprovođenja pogroma nad srpskim i jevrejskim civilima u južnoj Bačkoj, koji je trebalo da usledi, objavio je Muzej žrtava genocida na svom "Fejsbuk" profilu.

Foto: Muzej žrtava genocida

Pukovnik Jožef Graši izdao je pismenu naredbu oružanoj sili 20. januara 1942. godine, pod brojem 136/kt 1942. Njom je za početak pogroma određen 21. januar, s tim da se završi na dan 23. januara 1942. Određene su sve vojne jedinice koje će učestvovati, a istražne patrole koje je trebalo da izvrše pogrom postavile su jedinice u Novom Sadu. Ovima su kao pojačanje dodeljeni vojnici iz trupa stacioniranih u Novom Sadu.

Istražne patrole sa svim ljudstvom i komandujućim oficirima bile su dužne da 21. januara u pet sati ujutru krenu u akciju.Osim istražnih patrola, bile su formirane i "patrole za sakupljanje" i "patrole za sprovođenje". Dužnost prvih bila je da uhapšenike, koje im predaju istražne patrole, sakupe na jedno mesto i predaju ih patrolama za sprovođenje, koje bi ih potom odvele i predale straži kod legitimacionog odbora u Spomen domu.

Kako bi našli "opravdanje" pred domaćom i međunarodnom javnošću za surovi obračun sa srpskim i jevrejskim civilnim stanovništvom , mađarske okupacione vlasti pažljivo su pripremile niz "insceniranih" događaja. Na temelju neproverenih informacija o mogućim nemirima i tajnom udruživanju radi rušenja poretka koje su uspostavile mađarske okupacione vlasti, već 4. januara 1942. godine, u titelskom i žabaljskom srezu započet je progon srpskog i jevrejskog stanovništva.

Muzej žrtava genocida

Uz pristanak predsednika Kraljevske vlade i ministra unutrašnjih poslova Mađarske, 15. januara izdato je naređenje Generalštaba da se krvave mere prošire na Novi Sad, kao i da se one izvrše u što kraćem vremenu.

Veliki župan grada Novog Sada je 17. januara 1942. započeo sa pripremama budućeg pogroma i pre nego što je komandant 5. segedinske armije postupio po naređenju načelnika Glavnog generalštaba mađarske vojske.

Srpsko i jevrejsko stanovništvo Novog Sada nije dalo nikakvih povoda da bi se protiv njih mogla primeniti vojnička retorzija, koja je imala krvave odmazde. Novosađani se nisu bunili, niti oružano suprotstavljali mađarskim okupatorima. Zato su mađarski okupatori inscenirani "ustanak" i "oružani sukobi".

O ovim događajima, u okviru tribine "Pogrom u južnoj Bačkoj 1942", 21. januara u Muzeju PTT u Beogradu, od 19 sati, u organizaciji Muzeja žrtava genocida, govoriće v.d. direktora Muzeja Vojvodine Čarna Milinković, v.d. direktora Muzeja žrtava genocida Bojan Arbutina i stručna saradnica Muzeja žrtava genocida Milica Moljski.

Pogledajte više