NA PROLEĆE IZLOŽBA U NIKŠIĆU: Obeležen jubilarni rođendan slikara Miloša Šobajića
U GODINI kada bi slavni srpski i francuski slikar Miloš Šobajić proslavio jubilarni osamdeseti rođendan, 23. decembra, umetnička zajednica, porodica i prijatelji okupili su se kako bi odali počast njegovom stvaralaštvu i doprinosu srpskoj i svetskoj umetnosti.
Tim povodom organizovan je niz događaja u stanu u kom je Šobajić proveo poslednje dane i dočekao poslednji rođendan, 2020. godine. Ovo za "Novosti" kaže njegova supruga Maja Todorović Iskjerdo, predsednica udruženja "Miloš Šobajić", osnovanog sa ciljem očuvanja umetnikovog nasleđa.
Ipak, jedan od centralnih događaja, najavljena izložba u Nikšiću, gradu u kojem je odrastao i koji mu je uvek bio blizak srcu, nije održana prema prvobitnom planu.
- Zbog tehničkih razloga nismo uspeli da je realizujemo u ovom periodu. Zajedno sa organizatorima odlučili smo da sve pomerimo za proleće, kako bismo publici omogućili nezaboravno iskustvo i prezentaciju koja priliči Miloševom delu - kazala je Maja Iskjerdo.
PRVE NOVINE
PO ocu Voju, Šobajić potiče iz ugledne nikšićke porodice, koja je krajem 19. veka u Crnu Goru donela prvi biograf, robnu kuću, pozorište, čitaonicu i biblioteku, pleh orkestar, prve novine i časopis.
Nikšić je imao posebno mesto u životu Šobajića, jer je u ovom gradu proveo detinjstvo, kod babe po ocu. Rođen je 23. decembra 1944. na Papuku, u partizanskoj poljskoj bolnici, usred ratišta.
- Majka ga je, u pelenama, prenela preko Mađarske u Srbiju, i tek tada ga prijavila matičnoj službi, zbog čega se u mnogobrojnim publikacijama navodi da je rođen 1945. u Beogradu. Svojim radom Miloš je prelazio granice umetnosti i postavljao univerzalna pitanja o ljudskoj prirodi, društvu i opstanku. Njegov duh je i dalje živ kroz njegovo delo, ali i kroz ljude koji ga pamte i poštuju - zaključila je Maja, i dodala da je taj jubilarni rođendan postao ne samo podsećanje na umetničku ostavštinu, već i poziv na kontinuitet sećanja i slavljenja vrednosti koje je Šobajić negovao.