NOVO IME, ALI STARA PRIČA: Promene na čelu Albanskog nacionalnog saveta u Srbiji

Jelena Stojković 29. 12. 2024. u 11:57

Profesor albanskog jezika Enkelj Redžepi koji je član partije za demokratsko delovanje (PDD) novi je predsednik Albanskog nacionalnog saveta u Srbiji.

Sastanak Enkelj Redžepi, Foto: Društvene mreže

 On je izabran na sedmoj sednici ovog organa, a njegov izbor bio je već ranije dogovoren među liderima albanskih partija tako da niko nije iznenađen što će ovaj političar zameniti Nevzada Ljutfijua iz redova Pokreta demokratskog progresa.

Ova rotacija je deo koalicionog sporazuma iz 2022. između nekoliko albanskih političkih subjekata čiji se članovi smenjuju na ovoj funkciji. Tako će Redžepi voditi Savet naredne dve godine, koliko ga je vodio i Ljutfiu, kako bi ispunili četvorogodišnji mandat. Redžepi je bio jedan od članova Privremenog organa koji je upravljao Nacionalnim savetom Albanaca od marta do maja 2023. godine, odnosno do izbora.

Podsećamo, u martu 2023. godine, nakon što ni posle dva meseca predstavnici pet političkih partija nisu mogli da se dogovore ko će voditi Nacionalni savet, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Srbije formiralo je Privremeni organ koji je upravljao Savetom do izbora. Na čelu tog Organa bio je Ragmi Mustafa, a Redžepi jedan od njegovih članova.

Novoizabrani predsednik, u maniru gotovo svih albanskih predstavnika obratio se svojim pratiocima na društvenim mrežama i naveo da u trenutku kada preuzima ovu važnu ulogu oseća odgovornost i ponos.

- Naš zadatak nije samo da očuvamo naše kulturno nasleđe i naš drevni jezik, već da ga učvrstimo u srcima i umovima mlađih generacija. Da budemo čuvari naše kulture i istovremeno lideri u obrazovanju, privredi i tehnologiji - napisao je Enkelj Redžepi.

bujanovac Sedište Nacionalnog saveta Albanaca oduvek u ovom gradu, Foto J. S.

Pripadnici albanske nacionalne manjine izabrali su prvi put svoj nacionalni savet na izborima za ova tela koji su održani 2010. godine. Njegovo sedište je u Bujanovcu, a sredstva za finansiranje rada Nacionalnog saveta obezbeđuju se iz budžeta Republike Srbije, jedinica lokalne samouprave, donacija i ostalih prihoda.

Međutim, dosadašnja praksa je pokazala i drugačiju situaciju. Naime, preko ovog Saveta uplaćivan je novac iz Albanije što nije sporno, jer matica ima pravo da pomaže svoje sunarodnike gde god žive. Sporni su momenti kada je novac uplaćivan sa računa lažne države Kosovo, a spekulisalo se da se njime nimalo ne pomaže "običan čovek", već se pare koristi u političke svrhe.

Redžepi je u svom prvom obraćanju napomenuo to jedinstvo Albanaca, što je naišlo na veliku podršku njegovih pratilaca na društvenim mrežama:

- Boriću se neumorno da zaštitim prava i interese svakog Albanca, gde god da se nalazi.

Radiću na jačanju naših nacionalnih veza, na izgradnji mostova saradnje između Albanaca na Kosovu, u Albaniji, Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori, Preševskoj dolini i dijaspori. Albanci su vekovima dokazali da su moćan narod, narod koji teškoće prevazilazi jačanjem. Sada je vreme da uzmemo svoju sudbinu u svoje ruke, da postavimo čvrste temelje za budućnost koju će naša deca naslediti sa ponosom.

Novi predsednik Nacionalnog saveta Albanaca u Srbiji iskazivao je i ranije nezadovoljstvo situacijom u kojoj se nalaze Albanci u tzv. preševskoj dolini, a komentarisao je i Briselski sporazum za koji je rekao da nije doprineo boljem životu na jugu Srbije.

Redžepi je već dugo politički aktivan, a pre osam godina privremeno je bio privođen navodno "zbog isticanja albanske zastave" u Preševu, što je te 2016. godine naišlo na kritike organizacije Odbora za ljudska prava, čiji je bio član.

Kamberi čestitao i dao uputstva

JEDINI albanski poslanik u Skupštini Srbije, ujedno i predsednik PDD Šaip Kamberi, čestitao je na izboru novom predsedniku i naveo da preuzima težak zadatak. Istakao je da treba da nastavi političku borbu za prava Albanaca, saradnju sa vladom Kosova i intenzivira odnose sa Vladom Albanije.

Pogledajte više