SVETINJA SVAKOM NA 15 MINUTA HODA: Posle poruke patrijarha Porfirija da je srpskoj prestonici potrebno najmanje sotinu hramova

Д. Матовић 10. 12. 2024. u 08:00

MNOGIM mestima u Beogradu potreban je hram, tačnije u srpskoj prestonici potrebno je najmanje još stotinu hramova, poručio je patrijarh srpski Porfirije, na osveštavanju zvona hrama u crkvi Svetog Jovana Vladimira u beogradskom naselju Medaković.

FOTO: Arhiva novosti

- Po uzusima evropskim u Beogradu je potrebno još najmanje stotinu hramova - rekao je patrijarh i dodao da veruje da i ostale Beograđane kao i njega duša boli kada vidi da su se neki ljudi pobunili i uzbunili na inicijativu da se u skladu sa potrebama zida hram.

Ova izjava aktuelizovala je pitanje koliki je jaz između urbanističkog razvoja grada i duhovnih potreba Beograđana. Prema podacima od pre nekoliko godina, u Beogradu postoje 62 verska objekta, uključujući džamiju i sinagogu, a nekoliko pravoslavnih crkava je u izgradnji.

FOTO: Arhiva novosti

 

- Kako bismo sagledali pravu potrebu za planiranjem novih pravoslavnih hramova u Beogradu, potrebno je da sagledamo neusklađenost planiranja sa razvojem grada poslednjih 80 godina - navode u Arhiepiskopiji beogradsko-karlovačkoj. - U prestonom Beogradu, pred početak drugog svetskog rata, 1939. godine završeni su spoljni građevinski radovi na crkvi Svetog Marka. Usled ratnih događaja radovi su prekinuti, da bi tek 1948. godine ova crkva bila završena i osveštana. Pod teretom komunističke vlasti, narednih 40 godina u Beogradu nije podginut nijedan pravoslavni hram. Prvi koji je ozidan posle Drugog svetskog rata bio je hram Sabora Srpskih Svetitelja na Karaburmi, osveštan 13. novemra 1988. godine, koji je i u tom trenutku po svojim dimenzijama više odgovarao seoskoj crkvi.

Tek deceniju kasnije, 31. maja 1998. podignut je i osveštan drugi posleratni hram - Svetog Jovana Vladimira u naselju Medaković. U to vreme na tronu SPC je bio patrijarh Pavle, u čije vreme je započeta izgradnja 29 crkava, od kojih su mnoge dovršene.

- U tih pet decenija mnoga manja prigradska naselja prerasla su brojem stanovnika i infrastrukturom u velike gradske opštine - kažu u Arhiepiskopiji beogradsko-karlovačkoj. - Urbanistički razvoj grada i planski projekti nisu pratili potrebe stanovništa za izgradnjom pravoslavnih hramova. Plansko pozicioniranje škola, trgovina, pijaca i druge infrastrukture nije prepoznavalo i duhovne potrebe ljudi. Prema važećim normativima urbanističkog planiranja koje diktiraju optimalne udaljenosti javnih objekata u naseljima, podrazumeva se da je radijus od jednog kilometra ili 10-15 minuta hodanja optimalan opseg kretanja građana. Takvi uslovi diktiraju i potrebu za planiranjem novih lokacija za izgradnju hramova.

FOTO: Arhiva novosti

 

DRUGE CRKVE

U BEOGRADU se nalaze i dva pravoslavna hrama koja ne pripadaju SPC. Poznatiji od njih, Ruska crkva nalazi se na Tašmajdanu, dok u Ovči postoji mala rumunska crkva posvećena Svetom caru Konstantinu i carici Jeleni. Beograd ima i sinagogu Sukat Šalom i Bajrakli džamiju, kao i dvadesetak manjih crkava gde se sastaju druge verske zajednice.

U Arhiepiskopiji ističu da je naviše novih hramova izgrađeno u predgrađu Beograda, pa stanovnici mnogih urbanih beogradskih naselja i dalje žive na udaljenosti od više kilometara do najbližeg hrama:

- Iz svega navedenog, jasno je da je izjava patrijarha Porfirija da je Beogradu potreban veliki broj novih pravoslavnih hramova zasnovana na pravilima urbanističkog planiranja.

Pogledajte više