BILATERALNI SASTANCI I PANEL O "DEEPFAKE" ZLOUPOTREBAMA: Drugi dan Samita globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju
DRUGOG dana Samita globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju (GPAI), koji se održava u Beogradu, delegacija Ministarstva informisanja i telekomunikacija predvođena ministrom Dejanom Ristićem održala je nekoliko važnih bilateralnih sastanaka sa više visokih državnih zvaničnika i predstavnika međunarodnih organizacija.
Ministar Ristić sastao se sa ministrom sa elektroniku i informacione tehnologije Indije Džitinom Prasadom, sa kojim je razmenio iskustva po pitanju izgradnje telekomunikacione infrastrukture. Predložene su i aktivnosti na povezivanju stručnjaka dve zemlje i jačanju saradnje u ovoj oblasti.
Sastanak je održan i sa pomoćnikom generalnog direktora Uneska dr Tavfikom Dželasijem, a u vezi sa implementacijom inovativnih digitalnih tehnologija.
Ministar se sastao i sa zamenikom ministra unutrašnjih poslova i komunikacija Japana Takuom Imagavom, sa kojim je razgovarao o razvoju oblasti telekomunikacija, sa posebnim osvrtom na informacionu bezbednost. Ministar je istakao da je Srbija nedavno svrstana u grupu najuspešnijih zemalja (zemalja uzora - role model) po globalnom indeksu informacione bezbednosti, koji utvrđuje Međunarodna telekomunikaciona unija u okviru UN.
Državni sekretar za oblast telekomunikacija Milan Dobrijević sastao se sa zamenikom ministra za investicije, regionalni razvoj i informatizaciju Slovačke Ivanom Ivančinom, sa kojim je razmenio iskustva u oblasti razvoja telekomunikacione infrastrukture i izgradnje širokopojasnih mreža, odnosno mogućnosti unapređenja infrastrukture u ruralnim područjima. Dobrijević se sastao i sa zamenikom ministra za digitalnu upravu Grčke Konstantinosom Kiranakisom, sa kojim je razgovarao o mogućnostima nastavka digitalizacije državne uprave.
Dobrijević je govorio i na panelu ,,AI: Multiverse and Media" o zloupotrebama dubokih falsifikata (deepfaceks). Istakao je da zakonodavstvo mora da prepozna specifičnosti deepfake sadržaja i uspostavi jasne mehanizme za sprečavanje njegove zloupotrebe. Neophodna je jača regulacija algoritama, uvođenje sistema za verifikaciju identiteta i sadržaja, i razvijanje mehanizama za brzo uklanjanje lažnih informacija. Istovremeno, izuzetno je važno raditi na podizanju svesti javnosti.
Državni sekretar je moderirao i panel pod nazivom "Upravljanje podacima u javnom sektoru: Osiguranje transparentnosti, pravičnosti i odgovornosti i zaštita podataka građana".
U radu ovogodišnjeg Samita učestvuje više od 1.000 zvaničnika iz 45 država i međunarodnih organizacija. Tokom Samita održano je više od 30 panela i sesija sa više od 100 istaknutih govornika u oblasti telekomunikacija i razvoja veštačke inteligencije.