I SLANJE POŠILJKI PREKO PAKETOMATA: U unutrašnjem saobraćaju paket će moći da se uruči i bez potpisa
JAVNA rasprava o Zakonu o poštanskim uslugama završena je i on je poslat državnim organima radi pribavljanja mišljenja. Predlagač, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, nada se da će se pred poslanicima naći pre kraja godine, a novine se tiču, između ostalog, novog načina slanja pošiljki preko paketomata, kao i obaveštavanja SMS-om ili mejlom o neuručenim pošiljkama, uz uputstvo o daljem postupanju.
Katarina Tomašević, v. d. pomoćnika ministra za elektronske komunikacije i poštanski saobraćaj, objašnjava za "Novosti" da na domaćem tržištu poštanskih usluga posluje 55 operatera, među kojima i "Pošta Srbije", zadužena za obavljanje univerzalne poštanske usluge na celokupnoj državnoj teritoriji.
- U digitalnoj eri, poštanski sektor se suočava sa brojnim izazovima. Najpre imamo sve prisutniju supstituciju klasičnih pismonosnih pošiljaka elektronskim uslugama. Dalje, ubrzani razvoj i primena novih informacionih tehnologija nameću potrebu za novim rešenjima i pogodnostima za korisnike, posebno u pogledu brzine i kvaliteta pružanja usluga. Dodatno, razvojem elektronske trgovine poštanska delatnost dobija sve važniju ulogu i stalno se uvećava broj građana koji kontinuirano, mesečno ili nedeljno, naručuju robu i najrazličitije proizvode, koji im se, putem paketskih i ekspres pošiljaka, dostavljaju - objašnjava Katarina Tomašević.
S druge strane, kaže naša sagovornica, potrebno je obezbediti održivost univerzalne poštanske usluge i omogućiti da svaki građanin može da primi ili preda pismonosnu pošiljku, na bilo kom delu teritorije, čiji prenos nije ekonomski isplativ za "Poštu Srbije". Potrebno je stvoriti i pravni okvir za širu primenu paketomata. Pored prijema, omogućiće se i slanje pošiljaka putem paketomata i drugih savremenih tehnologija.
- Uočili smo i potrebu da korisnici budu obaveštavani u slučaju neuspele dostave pošiljke elektronskim putem (SMS, imejl i drugim pisanim putem) uz instrukcije za dalje postupanje. Među novim zakonskim rešenjima naći će se i odredba koja će omogućiti da se registrovana poštanska pošiljka u unutrašnjem poštanskom saobraćaju može uručiti i bez potpisa, uz prethodnu saglasnost primaoca, kao i da se može uručiti i preko kućnog/zbirnog sandučića, paketomata, automata ili sigurnih mesta - navodi pomoćnica ministra.
S obzirom na potrebe građana i privrede za uslugama kvalifikovane elektronske dostave, u usluge "Pošte" biće uključen i prijem elektronske poruke/dokumenta i prenos u jedinstveno elektronsko sanduče. Na taj način, "Pošta Srbije", kao sertifikovano telo za ove usluge, pružaće ih svim građanima, garantujući sigurnost i zaštitu podataka. To, konkretno, znači da će građani moći da primaju elektronska pisma od npr. Poreske uprave ili Vodoprivrede i preko "Pošte", kada se ona za to registruje.
Hoće jaču konkurenciju
U nacrt Zakona uvedene su i odredbe koje treba da podstaknu dalji razvoj prekograničnih poštanskih usluga i doprinesu jačanju konkurencije. To će, kao krajnji efekat, dovesti do povoljnijih uslova za građane za sve širu upotrebu različitih klasičnih i novih poštanskih usluga u digitalnom dobu, kažu u Ministarstvu.