DO PENZIJE DVA MESECA DUŽE: Od sledeće godine menja se starosni uslov - evo šta sve treba da znate
ŽENE će sledeće godine moći da se penzionišu sa 63 godine i 10 meseci života, ako imaju bar 15 godina radnog staža, potvrdio je direktor Sektora za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) Fonda PIO Vladimir Stanković.
Time se starosna granica podiže za dva meseca, budući da je ove godine ženama za penzionisanje potrebno 63 godine i osam meseci. Što se muškaraca tiče, uslovi za njih se ne menjaju i godinama su isti, pa im je neophodno 65 godina života i najmanje 15 godina staža.
Stanković je naveo da će se za žene uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju pomerati za dva meseca svake naredne godine sve do 2032, kada će uslovi za oba pola biti izjednačeni.
Kada je u pitanju prevremena penzija, uslovi za žene i muškarce su već isti - 40 godina staža i najmanje 60 godina života.
- Radnici bi dve godine pre penzionisanja trebalo da se informišu da li im je staž regulisan u Fondu PIO, jer se iznos penzije izračunava samo na staž utvrđen u Fondu - kazao je Stanković. - Najbolje je da se kod trenutnog poslodavca odmah proveri uplaćuje li doprinose. Provera može da se obavi na više načina, a najjednostavnije je elektronskim putem, preko sajta Fonda PIO, gde se prethodno može uzeti odgovarajući zaštitni kod u filijalama Fonda.
Dodao je da se i na šalterima u filijalama Fonda PIO može dobiti evidencija o tome šta je od doprinosa uplaćeno.
A šta se dešava ako nisu uplaćeni svi doprinosi?
- Bilo je na stotine takvih slučajeva, posebno kada su u pitanju kompanije u stečaju i privatna preduzeća koja su se ugasila - kaže Ranka Savić iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata. - U mnogim situacijama smo i sami reagovali i pomagali da se reši problem, ali često se dešavalo da nismo mogli ništa i da npr. pet neupisanih i neuplaćenih godina staža ne bude uračunato u penziju, pa ona bude manja. Događalo se i da staž bude priznat ako je upisan u knjižicu, ali nije uplaćen. To smo imali kod IMT-a, gde nisu bili uplaćeni doprinosi za dve godine, ali je radni staž išao po radnoj knjižici. Niški radnici su više puta protestovali tražeći da im se isplate zaostale zarade, ali i uplate porezi i doprinosi.
Uz posredovanje sindikata, pojedine kompanije, kao što je npr. kragujevačka "Zastava", napravile su dogovor sa Fondom PIO da u momentu kada zaposleni ide u penziju uplate zaostale poreze i doprinose, ako ih je bilo, i tako nadomeste propušteno.
OD 2023. TEK SA 65
ŽENE će od 2026. ići u penziju sa 64 godine (i najmanje 15 godina staža), a naredne sa 64 godine i dva meseca. I nadalje će se svake godine povećavati neophodne godine života za po dva meseca, pa će 2031. uslov biti 64 godine i 10 meseci, a od 2032. - 65 godina.
Prema rečima Ranke Savić, inspekcije bi morale da poboljšaju rad i proveravaju da li se poštuje zakon, koji kaže da niko ne može zaposlenima da uplati plate ako nije namirio poreze i doprinose na njih.
- Ako se ispostavi da je prekršen zakon, reakcija mora da bude brza, u roku od 10 dana. Tako se prevenira problem - dodaje Savić.
Ukoliko se ispostavi da zaposleni ne može da reguliše neuplaćen staž preko kompanije koja je otišla u stečaj, on može da povede sudski spor i tako se namiri uz pomoć države.