BELI KREVETAC ZA ROBERTA OSTAO - PRAZAN: Slučaj maloletnice kojoj u porodilištu nisu dali bebu uznemirio javnost (FOTO)
SLUČAJ maloletne majke S. V. (17), kojoj surčinski Centar za socijalni rad nije dozvolio da iz Zemunske bolnice iznese tek rođenog sina, krajem prošle nedelje obelodanio je Radiša Pavlović.
Pavlović je, inače, član Vladine komisije koja istražuje sudbinu beba pod sumnjom da su otete iz porodilišta, a njegov snimak razgovora sa S. V. proširio se brzo društvenim mrežama.
Maloletnica se porodila 17. septembra i kada je porodica došla po nju sa opremom za bebe, 26. septembra, sačekali su ih predstavnici Centra za socijalni rad i policija. S. V. je napustila bolnicu bez sina, koji je dobio ime Robert i za početak ostao na neonatologiji, a privremeno su mu određeni i staratelji u Centru za socijalni rad. Porodica maloletne S. V. koja je, inače, usvojena, angažovala je advokata, a Pavlović je na "Fejsbuku" podelio i sliku belog kreveca, pripremljenog za tek rođenog dečaka, koji je i dalje - prazan.
- Što se tiče konkretnog slučaja maloletne S. V., Gradski centar za socijalni rad u Beogradu je kao organ starateljstva, u skladu sa zakonskim ovlašćenjima, saznanjima, prijavama relevantnih institucija, procenom ugroženosti i stepena rizika po bezbednost deteta, kao i procenom kapaciteta i podrške porodice maloletne majke, doneo odluku da je u aktuelnom trenutku u najboljem interesu deteta privremeno izmeštanje iz porodice, odnosno izdvajanje odmah nakon rođenja i nastavio da preduzima mere u cilju zaštite i brige o detetu - kažu za "Novosti" u ovom centru.
Izmeštanje deteta, odnosno odvajanje od majke posle porođaja, mera je za kojom centar kao organ starateljstva poseže u situacijama kada postoji osnovana sumnja da bi nepreduzimanjem te mere dete bilo izloženo ozbiljnom ugrožavanju.
- Zaštita dece je na prvom mestu i uvek se procenjuje šta je najbolje za njih - ističu u GCSR.
Oduzimanje novorođenčeta od maloletne majke ipak nije pravilo, već se svaka situacija ponaosob procenjuje. U GCSR kažu da kada postoje saznanja ili prijave vezane za maloletničku trudnoću ili da se maloletnica već porodila, kao i da je potrebno angažovanje organa starateljstva, postupaju kao i u svim drugim slučajevima vezanim za zaštitu maloletnika: procenjuju stanje i potrebe maloletnice i njene porodice, ako je ima, i u skladu sa tim primenjuju mere.
- Procenjuje se zrelost i sposobnost za roditeljstvo, njeni kapaciteti, na čijem se jačanju radi ako je to moguće i potrebno. Radi se na motivaciji, informiše se o svim pravima i obavezama. Najčešće se uključuju i stručnjaci iz drugih sistema, pre svega zdravstva i obrazovanja. Ukoliko ima potrebe, radi se i na korigovanju porodičnih odnosa, na osnaživnju i podršci šire porodice. Pruža se eventualno i materijalna potpora - objašnjavaju u Gradskom centru.
MALOLETNIČKE TRUDNOĆE I BRAKOVI
PROŠLE godine 1.792 majke stare između 15 i 19 godina rodile su bebe, kao i 15 mlađih od 15 godina, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut". U poslednjih pet godina GCSR dao je saglasnost za sklapanje braka za 21 maloletnika: 2023. godine za dvoje, 2022. za troje, 2021. za četvoro, 2020. takođe za četvoro i 2019. za osmoro. Većina je bila stara između 15 i 17 godina.
Ako maloletna trudnica nema podršku porodice, nema gde da živi i ima dileme oko nastavka trudnoće, obezbeđuje joj se smeštaj u Materinskom domu, gde može da boravi do navršene prve godine deteta. Za to vreme, uz podršku stručnjaka, radi se na motivaciji, osnaživanju, uključuje se u različite programe i edukacije.
Posle porođaja, mlade majke mogu podneti zahtev sudu za sticanje poslovne sposobnosti pre punoletstva i tako dobiti puno starateljstvo nad detetom, kao i mogućnost da rade.
Ako, pak, maloletnica i pored svih oblika podrške ne želi da zadrži tek rođeno dete, organ starateljstva postupa u skladu sa Porodičnim zakonom i primenjuje mere zbrinjavanja, regulisanja pravnog statusa mališana, i usvojenje ili hraniteljstvo.