NEMA KO DA PIŠE PREKRŠAJE: Istekao mandat članovima Saveta REM, dosadašnja predsednica podnela ostavku
ČLANOVI Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) više ne obavljaju tu funkciju, jer im je 4. novembra istekao mandat, a dosadašnja predsednica Olivera Zekić juče je i formalno podnela ostavku.
Kako se navodi u saopštenju Saveta REM-a, Zakon o elektronskim medijima, koji je stupio na snagu 4. novembra prošle godine, propisuje da izabrani članovi nastavljaju rad do isteka jedne godine od dana stupanja na snagu zakona. Taj je rok istekao u ponedeljak.
Budući da je skupštinski Odbor za kulturu i informisanje propustio rok da tri meseca pre isteka mandata aktuelnom Savetu pokrene postupak za izbor novih članova, on bi sada trebalo da objavi javni poziv za predlaganje kandidata. Nakon utvrđivanja ispunjenosti uslova, skupštinski Odbor utvrđuje listu kandidata i organizuje javni razgovor sa njima, nakon čega odluku donosi Narodna skupština.
- Savet REM-a smatra da odgovornost za ovaj interegnum u kojem se našao čitav korpus organizacija, zakona i pravila koji regulišu rad elektronskih medija, leži na onima koji su insistirali da Regulatorno telo postane predmet političke trgovine, na onima koji su na tu trgovinu pristali, kao i na onima od kojih je traženo da se izjasne o ustavnosti člana zakona kojim je vanredno, bez osnova, skraćen mandat članova Saveta - navodi Savet REM u saopštenju, i dodaje da je u prethodnoj deceniji "radio pod konstantnim pritiskom onih koji su smatrali da on treba da bude politički arbitar, da odluči ko će da pobedi na izborima i da ukine sve koji ne odgovaraju standardima i potrebama određenih političkih opcija".
PROZIVKE I ČESTITKA OD ZEKIĆEVE
NEPOSREDNO pred raspuštanje, Savet je dodelio regionalnu, beogradsku frekvenciju TV "Informer" i zbog toga bio "prozvan" u javnosti. Dosadašnja predsednica REM Olivera Zekić čestitala je juče ovoj televiziji i rekla da je odluka doneta jednoglasno i da se nada da će im novi Savet dodeliti i nacionalnu frekvencu:
- Zaslužili su, sve su uslove ispunili i imali prefektan elaborat. Imaju novca da plaćaju Srbiji za to što su dobili.
Taj pritisak je, kažu, pojačan tokom konkursa za dodelu pete frekvencije, "prešao je granice Srbije i postao deo javnih i tajnih zalaganja određenih politika u samoj EU". Na kraju podsećaju da su se godinama zalagali za promenu Zakona o elektronskim medijima, kojom bi se omogućilo da direktno naplaćuju kazne za prekršaje, pošto je većina prekršajnih zahteva upućenih sudu zastarela.
Trenutno, nalazimo se u situaciji da do izbora novog Saveta prekršajne zahteve sudu nema ko da šalje. Takođe, nema ko da odlučuje ni o dodeli frekvencija, kao ni o mnogim drugim pitanjima vezanim za kontrolu rada elektronskih medija.
OVLAŠĆENI PREDLAGAČI
OVLAŠĆENI predlagači za članove Saveta su: zaštitnik građana, poverenik za ravnopravnost, poverenik za zaštitu informacija od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, univerziteti, udruženja izdavača elektronskih medija, udruženja novinara, udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i kompozitora, udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja, kao i ona čiji su ciljevi zaštita dece, saveti nacionalnih manjina i crkve i verske zajednice.