ODRŽANA PANEL DISKUSIJA „ANALITIČKI SERVIS JLS: Kompas za strateške odluke – od podataka do dobre uprave“
PANEL diskusija „Analitički servis JLS: Kompas za strateške odluke – od podataka do dobre uprave“ održana je 30. oktobra 2024. godine u okviru projekta „Lokalna samouprava za 21. vek“ podržanog od strane Vlade Švajcarske Konfederacije. Organizator panela bio je Republički sekretarijat za javne politike.
Podsticanje dijaloga u stručnoj javnosti o značaju podataka, donošenju odluka zasnovanih na činjenicama, mogućnostima razvoja analitičkih kapaciteta zaposlenih u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi bile su neke od tema panel diskusije, sa fokusom na Analitički servis JLS.
Učesnici panela bili su Melina Papageorgiou, šefica Odeljenja za dobro upravljanje u Švajcarskoj kancelariji za saradnju, Bojana Tošić, direktorka Republičkog sekretarijata za javne politike, Jovan Knežević, pomoćnik ministra Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Siniša Barjaktarević, rukovodilac Grupe za vođenje evidencija i IT podršku u Nacionalnoj akademiji za javnu upravu, Nikola Tarbuk, generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština i Branislav Mitrović, predsednik Skupštine Grada Užice. Moderatorka panela bila je Dijana Ilić Zogović, pomoćnica direktora Republičkog sekretarijata za javne politike.
Analitički servisi za JLS (https://rsjp.gov.rs/sr/analiticki-servis/ i https://rsjp.gov.rs/sr/analiticko-izvestajni-sistem-jls/) namenjeni su pretraživanju i preuzimanju podataka/pokazatelja na nivou jedinica lokalne samouprave na osnovu ponuđenih parametara, u mašinski čitljivom formatu. Predstavljaju alat za bolje strateško upravljanje i planiranje odnosno kreiranje javnih politika i zakonske regulative utemeljenih na podacima. Takođe pružaju mogućnost za poređenje jedinica lokalne samouprave, bolju pripremu budžeta i efikasnije korišćenje raspoloživih resursa.
Kako bi se povećala svest o značaju upotrebe podataka u svrhe donošenja kvalitetnijih odluka, kao najveći izazovi u narednom periodu istaknuto je sledeće:
- integracija podataka iz različitih izvora na jednom mestu, koja omogućava da dobijemo sveobuhvatniju sliku o potrebama na određenoj teritoriji;
- obrazovanje i ulaganje u obuku zaposlenih u oblasti analize podataka, jer samo kadrovi sa jakim analitičkim sposobnostima mogu maksimalno iskoristiti potencijal koji podaci nude;
- saradnja između različitih nivoa vlasti i partnerskih institucija, ključna za stvaranje efikasnih sistema koji će podržati donošenje odluka zasnovanih na podacima;
- transparentnost i odgovornost, jer kada su podaci dostupni javnosti, povećavamo poverenje građana u državnu upravu i lokalnu samoupravu.