ULTIMATUM KONTAKT GRUPE: Karanović o pritiscima na Republiku Srpsku 1994. godine (VIDEO)
KONTAKT grupa za Bosnu i Hercegovinu u maju 1994. godine bila je posrednik u pregovorima između sukobljenih strana u BiH.
Od jula 1994. godine Grupu su činile: Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Nemačka, Ruska Federacija i SAD. Velike sile predložile su plan prema kome je BiH trebalo da bude preuređena tako da Republici Srpskoj pripadne 49 odsto teritorije, a Federaciji BiH 51 - podseća istoričar Ognjen Karanović.
Plan je pratio i ultimatum. Kontakt grupa je, nastavlja Karanović, tražila od predstavnika Republike Srpske, Hrvata i Bošnjaka u Federaciji BiH da samo sa „da" ili „ne" prihvate ili odbace plan do 19. Jula te godine. Hrvati i Bošnjaci su taj plan prihvatili, ali ispred Srba, koji su kontrolisali oko dve trećine teritorije BiH, Skupština Srpske 19. jula 1994. godine usvojila je stav da nije u stanju da donese odluku o prihvatanju plana i da je potreban „dalji rad na mapi podele teritorija".
Predsednik Narodne skupštine Srpske Momčilo Krajišnik i sama Skupština nisu prihvatili ponuđene mape mirovnog sporazuma, jer su zaključili da njime nije zaštićen teritorijalni integritet Republike Srpske. Savezna Republika Jugoslavija usvojila je tada teške ekonomske i političke sankcije protiv Republike Srpske. Političko i ekonomsko kažnjavanje Srpske preduzeo je i Savet bezbednosti UN putem Rezolucije 942 na osnovu koje je pozvao države članice UN da prekinu političku i ekonomsku saradnju sa Republikom Srpskom.
Predavanje istoričara Ognjena Karanovića „Opstanak Republike Srpske i sudbina hrvatske Herceg-Bosne 1993. i 1994. godine, srpsko-hrvatski odnosi u BiH na kraju XX veka" možete se pogledati na Jutjub kanalu KCNS.