PRVI PUCNJI DRUGOG SVETSKOG RATA: Devet decenija od ubistva kralja Aleksandra
SNIMAK atentata u Marselju postoji. Bio je to prvi filmski zapis jednog atentata snimljen tonskom kamerom, i u boji.
Kamerman koji je zabeležio krvavi zločin umro je pod misterioznim okolnostima, samo 24 časa posle ove tragedije. Pažljivom analizom ovog filmskog materijala utvrđeno je da je jedan deo snimka isečen. Nedostaje deo kada Kerin puca na kralja i kada Bartu izlazi iz automobila. Najverovatnije u delu isečene trake bila je osoba preko koje bi se atentat mogao povezati sa pravim nalogodavcima i koja je Bartuu dala pogrešno prvu pomoć. Zbog toga je snimatelj mistično izdahnuo jer je on mogao da identifikuje tog čoveka. Na filmskom snimku se vidi i jedan čovek (sniman sa leđa) koji u levoj ruci nosi revolver i koji se gubi u nastaloj gužvi. Ko je on? Policajac koji je uzeo pištolj sa lica mesta, ili drugi atentator???
Pored nerazjašnjenih okolnosti oko smrti snimatelja filma o poseti kralja, podsetimo i na fotografije na kojima se vidi kako ministar spoljnih poslova Jugoslavije Bogoljub Jevtić trči ka automobilu dok je atentator još na papučici automobila. Te iste fotogafije su naprasno nestale i docnije će se pojaviti retuširane bez ministra Jevtića.
Pitanja o mnogim kontroverzama koje su se pojavile tog tragičnog popodneva u Marselju, otvaraju se sama. Zašto je francuska vlada obezbeđenje posete kralja prepustila lokalnoj policiji, iako su postojale informacije da se priprema atentat. Zašto su odbijeni svi predlozi jugoslovenske policije, čak je francuska služba odbila predlog Engleske da pošalje svoje ljude kao ispomoć u obezbeđenju...