POSLE "OLUJE" UBIJENO 16 CIVILA, VEĆINA STARIJIH OD 67 GODINA: Osuđen, pa oprošten zločin nad meštanima Gošića i Varidvoda
NA današnji dan, 27. avgusta 1995, tri nedelje po završetku akcije "Oluja", na zapadne delove Republike Srpske Krajine, koji su u to vreme bili pod zaštitom UN-a (sektori "Jug" i "Sever"), u selu Gošić, tadašnja opština Knin, ubijeno je sedam meštana srpske nacionalnosti. Njihova prosečna starost bila je 67 godina.
Kako podseća DIC "Veritas", mesec dana kasnije, 28. septembra, gotovo dva meseca po okončanju "Oluje", u obližnjem selu Varivode ubijeno je devet srpskih civila, prosečne starosti 70 godina.
Ni u vreme rata, kao ni u vreme ubistava, u ovim selima nije bilo nikakvih ratnih aktivnosti. Meštani su ostali jer nisu hteli da napuste svoja ognjišta i poverovali su obećanjima Franje Tuđmana da svima koji nisu "okrvavili ruke" garantuje imovinsku i ličnu bezbednost.
Umesto toga, svi su ubijeni vatrenim oružjem iz neposredne blizine u svojim dvorištima, na kućnim pragovima ili u kućama.
U nameri da prikrije zločine, hrvatska policija ih je tajno pokopala na kninskom groblju pod oznakom "nepoznat", iako su znali njihov identitet. Tela su u proleće 2001. ekshumirali haški istražitelji, među 301 posmrtnim ostatkom, koliko ih je ukupno bilo pokopano na Kninskom groblju, i to sve iz vremena "Oluje" i "postoluje". Porodice su ih identifikovale 2002. godine, a sahranjeni su u rodnim selima, gde su im opština Kistanje i Srpsko narodno vijeće podigli spomenike, kasnije više puta skrnavljene.
STRADALI
U Gošićima su ubijeni Borakovi: Savo (70), Vasilj (68), Grozdana (75), Marija (81), Kosovka (77), Milka (75) i Dušan. U selu Varivode ubijeni su Berići: Jovan (75), Špiro (55), Radivoj (69), Marija (69), Marko (82), Milka (67) i Jovan (56), kao i Mirko Pokrajac (84) i Dušan Dukić (59). Istog ili narednog dana ubijen je i deseti žitelj Varivoda, Uglješa Ilijašević (54), čije je telo kasnije pronađeno u jednoj gustirni i čijeg imena na spomeniku žrtvama toga sela nema.
Pod pritiskom međunarodne zajednice i organizacija za zaštitu ljudskih prava, ova ubistva su relativno brzo procesuirana, pa je Županijsko državno tužilaštvo u Zadru već 1996. podiglo optužnicu protiv šestorice bivših hrvatskih vojnika (Nikola Rašić, Ivan Jakovljević, Pero Perković, Ivica Petrić, Zlatko Ladović i Nediljko Mijić) zbog krivičnog dela ubistva iz koristoljublja. Iste godine Županijski sud u Zadru, iako su četvorica optuženika u istrazi priznali počinjenje dela, oslobađa ih optužbe u nedostatku dokaza.
Vrhovni sud RH je ukinuo prvostepenu oslobađajuću presudu i slučaj vratio na ponovno suđenje. Tokom ponovljenog suđenja pred Županijskim sudom u Šibeniku, zastupnik optužnice je 13. februara 2002. odustao od gonjenja svih optuženika, uz obrazloženje da su došli do saznanja ko bi mogao da bude počinilac ubistava u Varivodama i Gošiću, najavivši novu istragu. Međutim, ni 29 godina od zločina nema ni optuženih, ni osuđenih.
Po popisu stanovništva u RH iz 1991. u Gošiću je živelo 107 žitelja: 106 Srba i jedan "ostali". U Varivodama je živelo 477 žitelja: 472 Srbina, dva Jugoslovena, jedan Hrvat i dvoje "ostalih". Po popisu iz 2021. u Gošiću je živeo 21 žitelj, a u Varivodama 61, bez podataka o nacionalnoj pripadnosti. Domaćinstva čine mahom stariji meštani.