"ŽIVIMO U PERIODU MRŽNJE I NASILJA": Ristić, Ferguson i Šerban na panelu u Memorijalnom centru Staro sajmište (FOTO)
MINISTAR Dejan Ristić, ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson i predstavnica ambasade Izraela Aleksandra Ben Ari Šerban naglasili su večeras u Memorijalnom centru Staro sajmište značaj kulture sećanja na žrtve Drugog svetskog rata i važnost promovisanja istorijske činjenice, pomirenje, empatija u cilju promovisanja mira, koji je potreban celom svetu.
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, koji i šef Nacionalne delegacije Srbije pri Međunarodnoj alijansi za sećanje na Holokaust, podsetio je na važnost toga da znamo i pamtimo šta se sve dešavalo tokom Drugog svetskog rata i dodao da je to ono što dugujemo ne samo žrtvama, njihovim porodicama već i sebi i generacijama koje dolaze kako bi sprečili da se slični događaji ponove.
Memorijalni centar Staro sajmište je, kako je rekao, od izuzetnog značaja za Srbiju i za srpski narod.
-Ovo je jedno od najvećih stratišta u bivšoj Jugoslaviji, najveće na teritoriji Srbije tokom Drugog svetskog rata. To je mesto gde su stradali pripadnici različitih nacionalnosti samo zbog činjenice što su bili pripadnici etničkih i verskih grupa koje nisu bile dobrodošle za vlasti i ideologiju tog vremena, odnosno Srbi, Jevreji, Romi. Dokazali smo, konačno, da možemo da napravimo ovaj iskorak u memorijalu usvajanjem posebnog zakona o Memorijalnom centru Staro sajmište i odlukom Vlade Srbije da se on rekonstruiše- rekao je Ristić.
Dodao je da će sadržaj, kojim će biti ispunjen Memorijalni centar biti celovit, objektivan i preko potreban ne samo našem društvu, građanima Srbije, već i svima koji bi želeli da posete Staro sajmište i duge brojne različite lokalitete iz perioda Drugog svetskog rata.
- Ovo je mesto za razmišljanje da li bismo i kako bismo reagovali u sličnim okolnostima kao što su bile one u Drugom svetskom ratu ili bilo kom drugom ratu. Živimo u periodu, globalno gledano, mržnje i nasilja u Evropi, na Bliskom istoku, ... i ovakva mesta i timovi koji tu rade imaju humanu, ne samo stručnu, misiju i obavezu da nam pomognu da znamo više, da budemo humaniji i da pokušamo da sprečimo, ako je moguće, slične događaje kakvi su se desili tokom Drugog svetskog rata, ne samo ovde, već širom Evrope i velikog dela sveta - kazao je on.
Ambasador Ferguson je izrazio zadovoljstvo što Velika Britanija i njeni stručnjaci mogu da doprinesu i svojom ekspertizom da Staro sajmište dostigne pun potencijal, kako bi isitina i učenje o Holokaustu i svemu što su nevine žrtve Starog sajmišta - Jevreji, Romi i Srbi i drugi narodi doživeli.
Naglasio je da ove godine imaju privliegiju da predsedavaju Međunarodnom alijansom za sećanje na Holokaust koja će biti održana u Londonu, a koja uključuje eksperte iz 35 zemalja.
- Moramo raditi na tome da očuvamo sećanje na Holokaust i da obezbedimo narativ zasnovan na činjenicama jer nije potrebno gledati mnogo daleko da bi neko razumeo zašto je to to značajno u teškoj, kompleksnoj, turbulentnoj današnjici u kojoj je konflikt i antisemitizam u porastu - rekao je ambsador na tribini čiji je uvodničar bio i Martin Vinston, viši istorijski savetnik projekta kreiranja novog Memorijalnog i obrazovnog centra Holokausta u Londonu.
Predstavnica amabsade Izraela Aleksandra Ben Ari Šerban izrazila je zadovoljstvo što prisustvuje panel diskusiji "Povezivanje prošlosti sa sadašnjošću" zajedno sa zvaničnicima Srbije, jer to, kako je dodala, pokazuje našu povezanost i u borbi za očuvanje istine i sećanja.
Rekla je da je rođena u bivšem Sovjetskom Savezu, gde se reč Jevrejin izgovarala vrlo tiho, da su tako i njeni roditelji odgajani, i da je tek po dolasku u Izrael saznala da ima toliko toga da se nauči o ratu, životu pre rata, jevrejskoj zajednici, herojstvu, holokaustu.
To očuvanje sećanja za nas nije tabu i propaganda već briga za budućnost za nove generacije koje ne smeju nikada da odrastaju u tišini i strahu, rekla je ona.
Na tribini je govorila i direktorka Memorijalnog centra Staro sajmište Krinka Vidaković Petrov koja je podsetila da je Beograd bio jedini grad u Evopi koji je imao više nacističkih logora, kao i na to da je centar obnovljen pre nešto više od dve godne zahvaljujući podršci Vlade Srbije.
Tribinu su organizovali UG "Teraforming" i Memorijalni centar "Staro sajmište".
Jedan od uvodničara bila je i Sandra Rozenfeld iz Izraela, edukatorka o Holokaustu sa više od deset godina iskustva u Odeljenju za e-učenje u Međunarodnoj školi za studije Holokausta pri "Jad Vašemu" i dizajner Evropske infrastrukture za istraživanje Holokausta "EHRI Interaktivni onlajn kurs za studije Holokausta".
BONUS VIDEO:
CEREMONIJA NA STAROM SAJMIŠTU: Danas počinju radovi na zaštiti Centralne kule Memorijalnog centra