POLOVINA PRAVDA NASILJE, PADA POVERENJE U EU: Godišnji izveštaj KOM o položaju i potrebama mladih u Srbiji
ČAK 51,9 odsto mladih u Srbiji smatra da nasilje može biti opravdano, što je porast od 10 odsto u odnosu na prošlu godinu, pokazao je tradicionalni godišnji Alternativni izveštaj o položaju i potrebama mladih u Srbiji, koji objavljuje Krovna organizacija mladih od 2017. godine.
Prema istraživanju, skoro polovina (49 odsto) ispitanika namerava da se iseli iz Srbije, pri čemu 21 odsto već planira odlazak, dok je kod ostalih on na "dužem štapu". Kao glavni razlog navode viši životni standard, dostojanstveniji život i važnost boljih javnih usluga.
Ipak, bez obzira na ovo, pozitivna reakcija na EU je, kao i prošle godine, na rekordno niskom nivou od samo 16 odsto.
Više od polovine, tj. 57 odsto anketiranih, veruje da je Srbiji potreban jak vođa i lider koga će narod slediti, što predstavlja blagi pad u odnosu na prošlu godinu (60,1 odsto).
Kada su u pitanju stavovi prema statusu Kosova, 31,7 odsto podržalo je povratak kontrole nad Kosovom vojnim sredstvima. Godine 2021. podrška ovoj opciji iznosila je 18,7 odsto.
Zanimljivo je i da mladi imaju umereno poverenje jedino u naučnike i nauku, dok sve ostale institucije "zaslužuju" prosečno poverenje niže od trojke. Ne veruju ni politici, ni izborima, ali je ipak poverenje u demokratiju poraslo u odnosu na prethodnu godinu, pa sada iznosi 39 odsto, dok se nepoverenje za godinu dana smanjilo sa 29,5 na 26,4.
Zabrinjava podatak da čak 17 odsto mladih radi bez ugovora, tj. "na crno".
Ispitanici su izjavili i da im u obrazovnom sistemu najviše nedostaje zdravstveno i seksualno obrazovanje, kao i međuljudski odnosi.
Što se tiče mentalnog zdravlja, čak 46,9 odsto veruje da je stručna pomoć za brigu o mentalnom zdravlju nedostupna mladima, a skoro polovina (48,3 odsto) priznaje da se često oseća anksiozno.
Izveštaj je objavljen na Međunarodni dan mladih, 12. avgusta.