TRI FAZE PRE "OTVORENOG BALKANA" : Ognjen Karanović o istorijatu odnosa Srba i Makedonaca ( VIDEO)
U ISTORIJSKOM, etničkom i kulturološkom pogledu, delimično i u jezičkom, srpski i makedonski narod su veoma bliski, istorijske veze su isprepletane u poslednjih nekoliko vekova, a od 1991. godine i makedonskog sticanja nezavisnosti ti odnosi su prolazili kroz različite faze ističe istoričar Ognjen Karanović.
U početku su odnosi dve zemlje bili veoma hladni, na momente čak i antagonistički, ali u poslednjih nekoliko godina, a posebno od 2012. godine, odnosi između Severne Makedonije i Srbije su u neprestanom usponu.-
Na inicijativu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, podseća Karanović, oformljena je asocijacija tri balkanske države koju čine Srbija, Severna Makedonija i Albanija i koju zovemo inicijativom „Otvoreni Balkan“, što predstavlja jedan segment evropskih integracija za kompletan Zapadni Balkan. S obzirom na to da je došlo do zamora evropskih integracija, pre svega u briselskoj administraciji, ponajviše iz geopolitičkih razloga, ove tri zemlje kako smatra Karanović su u pojedinim segmentima svojih odnosa odlučile da model EU primene u svojim zemljama i bez formalnog pridruživanja.
-To otvara mnoge perspektive, pre svega zbog tih istorijskih veza, zbog geostrateškog položaja vardarsko-moravske doline. Severna Makedonija i Srbija su upućene jedna na drugu, posebno zbog toga što i jedna i druga zemlja imaju otvorene izazove sa velikoalbanskim nacionalizmom koji preti ne samo iz Albanije (možda ponajmanje odatle), već pre svega iz južne srpske pokrajine pa i iz same Makedonije - ocenjuje ovaj istoričar.
Predavanje istoričara Ognjena Karanovića „Perspektive odnosa Srbije i Severne Makedonije u savremenom svetu” može se pogledati na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novog Sada.