SVAKA OSMA ŽENA SUOČENA S BOLEŠĆU: U susret Nacionalnom danu borbe protiv raka dojke

В.Ц. 19. 03. 2024. u 14:29

KARCINOM dojke predstavlja najčešće dijagnostikovano maligno oboljenje kod žena.

Foto: Shutterstock

Prema poslednjim podacima, u svetu se godišnje dijagnostikuje više od 2,3 miliona novih slučajeva, a u Srbiji oko 4.500 novoobolelih žena. Nacionalni dan borbe protiv raka dojke obeležeava se po jedanaesti put zaredom sutra, 20. marta.

Naša zemlja nalazi se u srednjem riziku od oboljevanja, ali je veliki broj smrtnih slučajeva signal da postoji problem kasnog otkrivanja bolesti. Podaci u Srbiji pokazuju da se svaka osma žena suočava sa ovim oboljenjem tokom života, a karcinom najčešće biva otkriven kod žena između 45. i 64. godine godine života. U svetu, polovina novih slučajeva dijagnostikuje se kod žena pose šezdesete godine. Kada se otkrije na vreme, stopa izlečenja premašuje 90 odsto.

Manje od trećine žena u našoj zemlji ima dijagnozu raka dojke u ranim fazama, dok je kod skoro polovine tumor već prevelik ili se proširio na druge delove tela, što otežava lečenje i smanjuje izglede za preživljavanje.

Zato su, ističu stručnjaci, ključni prevencija i rano otkrivanje, a to podrazumeva redovne, mamografske i ultrazvučne preglede, već posle 40-te godine života. Kod mlađih od 40 godina, ultrazvučni pregledi preporučeni su jednom godišnje.

Nekoliko je faktora koji mogu povećati rizik od nastanka karcinoma dojke: nezdrava ishrana, nedovoljna fizička aktivnost, gojaznost, konzumiranje alkohola i cigareta, kao i zagađenje životne sredine.

Postoje i lični faktori rizika, poput genetike ili strukture građe mlečne žlezde, rane prve menstruacije, izostanak rađanja ili rađanje prvog deteta nakon 30. godine, kasni ulazak u menopauzu, izloženost grudnog koša terapijskom jonizujućem zračenju u pubertetu...

BONUS VIDEO - DR NOVOSTI: Kako biti emocionalno inteligentniji?

Pogledajte više