ŠIRENJE MREŽE RAZVOJNIH SAVETOVALIŠTA: Za 60.000 predškolaca potrebna podrška u prevazilaženju teškoća

В.Ц.С. 25. 02. 2024. u 21:17

ZA 60.000 dece predškolskog uzrasta i njihove porodice u Srbiji svake godine je potrebna podrška u prevazilaženju razvojnih rizika, smetnji i teškoća. Kašnjenje u razvoju se ne prepoznaje dovoljno rano, pa porodice često izgube mnogo vremena tragajući za odgovarajućom podrškom. Blagovremenim uključivanjem u program ranih intervencija oko 70 odsto mališana može da nadoknadi razvojna kašnjenja i sustigne svoju generaciju pre polaska u školu.

Foto: UNICEF SRBIJA

UNICEF, u saradnji sa ministarstvima nadležnim za zdravlje, obrazovanje i socijalnu zaštitu, radi na tome da se proširi mreža Razvojnih savetovališta, u kojima timovi stručnjaka deci sa kašnjenjem u razvoju i njihovim roditeljima pružaju podršku.

- Samo prošle godine, podršku za rano prepoznavanje kašnjenja u razvoju i rane intervencije dobilo je 3.360 dece. U Subotici, Kraljevu i Rakovici smo kompletno opremili razvojna savetovališta osposobljena i za rad na terenu, a usluge porodično orijentisanih ranih intervencija zaživele su u 19 gradova i opština. Ove godine plan je da za postojeća razvojna savetovališta u Nišu, Čačku, Šapcu, Kragujevcu, Novom Pazaru, Zaječaru, Sremskoj Mitrovici, Leskovcu i Kikindi obezbedimo vozila kojima će stručnjaci redovno obilaziti porodice i decu. Takve posete omogućavaju da sva deca dobiju podršku i priliku za učenje - kažu u UNICEF-u.

U Užicu, Pirotu, Valjevu, Smederevu, Boru i Jagodini u planu je formiranje novih timova. Ujedno, UNICEF poziva građane i kompanije u Srbiji da se uključe u kampanju za podršku deci sa razvojnim teškoćama i smetnjama i njihovim roditeljima donacijom na žiro račun 160-666-18, svrha uplate 0222 - Tata, mama, mi smo sa vama. Od prikupljenih para biće nabavljeni nameštaj i didaktička sredstava, asistivna i digitalna tehnologija i vozila kojima će stručnjaci ići u redovne posete deci.

Foto: UNICEF SRBIJA

Razvojno savetovalište

- Kada ste roditelj deteta sa autizmom ili nekom drugom razvojnom poteškoćom, često nailazite na osudu okoline, kako potpunih stranaca, tako i nekih vama bliskih ljudi. Kada nas je pedijatar uputio na Razvojno savetovalište, već smo znali da postoji mogućnost dijagnoze autizam, ali smo se nadali da nije. Baš tu, u Razvojnom savetovalištu, naše dete je prvi put dobilo podršku van porodice, slobodu da bude svoje, priliku da uči i razvija se svojim tempom, ne onim koji mu nameće sredina i društvo. Za nas je to značilo postavljanje jakog temelja za dalji razvoj cele porodice i osnaživanje zbog kojeg danas znamo da biti drugačiji nije nužno i "loše" - kaže Biljana Vasković, mama dečaka sa poremećajem iz spektra autizma.

Usluga rane intervencije podrazumeva podršku pedijatra, psihologa, logopeda, defektologa, socijalnih radnika i drugih stručnjaka, kroz kućne posete porodici, ali i zahvaljujući radu vaspitača u vrtićima. Roditeljima su od ključne važnosti i Škole za jačanje roditeljskih veština.

Pogledajte više