VATIKAN I PAPA DOBILI POTRESNA SVEDOČANSTVA: U akciji Pavelićevog dželata Viktora Tomića 1942. godine ubijeno 6.000 Srba
ARHIVA Vatikana iz perioda Drugog svetskog rata raspolaže milionima dokumenata, svrstanih u 121 odeljak, odnedavno je dopunjena knjigom dokumenata o stradanju Srba u Sremu od ustaške ruke 1942. godine.
Ovo svedočanstvo na engleskom jeziku Crimes of Ustashe (Viktor Tomics action in Srem 1942) priređivača Radovana Sremca u ediciji Arhiva Vojvodine, direktor ove novosadske institucije dr Nebojša Kuzmanović prosledio je krajem prošlog decembra na stotinak adresa, uključujući i onu na kojoj stoluje vrhovni poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja.
Koverat sa nekoliko rečenica zahvalnosti i potpisom pape, stigao je krajem ove sedmice u Novi Sad:
"Njegova svetost papa Franja zamolio je Državni sekretarijat da prenese njegovu zahvalnost za poklon koji mu je poslat i za osećanja koja su podstaknuta ovom promišljenom prezentacijom."
Nesumnjivo, široku lepezu osećanja izaziva makar i letimično prelistavanje knjige dokumenata o krvavoj akciji Pavelićevog dželata Viktora Tomića u leto 1942. godine kada je tokom samo dva meseca, ponekad odlukom Tomićevog Pokretnog prekog suda, a često i bez ikakve formalne presude, u Sremu ubijeno oko 6.000 Srba.
Među njima i jedan od naših najvećih slikara Sava Šumanović, ponos srpske umetnosti 20. veka koju je u našu zemlju doneo iz Pariza, gde se usavršavao kod čuvenog učitelja analitičkog kubizma Andrea Lota. Šumanović je pre 82 godine najpre odveden u zatvor u Sremskoj Mitrovici, gde je mučen, a zatim streljan sa ostalim zarobljenicima.
Iz Srema, tokom Drugog svetskog rata u logore u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, prvenstveno u Jasenovac, odvedeno je i tamo stradalo 11.000 Srba i 2.000 Jevreja.
Da li će i koliko ova svedočanstva, sabrana u knjizi o žrtvama u Sremu doprineti rasvetljavanju uloge tadašnjeg pape Pija Dvanaestog i nadbiskupa Alojzija Stepinca u zločinima nad Srbima, Jevrejima i pripadnicima drugih nacija u NDH - pokazaće vreme.
Dr Kuzmanović smatra da je prošlo vreme kada su arhivski dokumenti decenijama, voljom ideologija, predstavljali mrtvo slovo na papiru i mada nadohvat ruke, dugo ostajali van domašaja javnosti.
- Istina o stradanjima Srba teško se u prošlosti probijala u svet. Dobra strana interneta i društvenih mreža jeste i mogućnost da se danas publikovana svedočanstva mogu pronaći i čitati na bilo kojoj tački planete. Na ustanovama poput Arhiva Vojvodine je odgovornost da maksimalno iskoristimo prednosti novih tehnologija, da dokumentovano plasiramo istinu o zločinima nad našim narodom - kaže direktor Arhiva Vojvodine.
Stoga, u poslednjih nekoliko godina, koliko je na čelu ove ustanove, Kuzmanović je štampao i odaslao stotine knjiga - dokumenata Kongresnoj biblioteci i Muzeju Holokausta u Vašingtonu i sličnim institucijama u Nemačkoj, Belgiji, Holandiji, Austriji, Slovačkoj...
Dve knjige i molitva
PISMO zahvalnosti, koje je stiglo vojvođanskom Arhivu iz Vatikana ovih dana, treće je u poslednjih pet godina. Godine 2019, kada je pronađen autentičan dosije o ustaškim zločinima u kojem je bilo i pismo jednog Hrvata upućeno nadbiskupu Stepincu o zločinima, Arhiv je objavio dve knjige - "Ustaška zverstva" priređivača Milana Koljanina i "Gudovac 41: put zločina" (priređivač Kuzmanović). Obe su poslate papi. U oba navrata stigao je i odgovor:
"Njegova svetost zahvaljuje i poručuje da će vas se setiti u svojim molitvama i moliće se Bogu da vas blagoslovi snagom i mirom."