KAKO SE ZAŠTITI OD SMS PREVARA? Pošta Srbije u saradnji sa CERT timom MUP-a nudi nekoliko sigurnih načina odbrane
Đorđe Grmuša
20. 01. 2024. u 09:43
POŠTA Srbije, u saradnji sa CERT timom MUP-a obaveštava korisnike o mogućim vidovima prevare i načina zaštite od istih.
Zbog sve većeg broja prevara koje se dešavaju korisnicima, Pošto Srbije, u saradnji sa CERT timom MUP-a sastavila je uputstvo na koji način se pravilno zaštiti od zloupotreba koje vrebaju u digitalnom svetu. Ovo su neki od načina zaštite:
- Ukoliko ne očekujete neku pošiljku postoji mogućnost da se radi o prevari.
- Nemojte aktivirati link ili otvarati prilog poruke, a da prethodno niste sigurni ko je pošiljaoc.
- Nemojte pozivati broj sa koga Vam je stigla sumnjiva poruka i ne stupajte u komunikaciju sa pošiljaocem SMS poruke.
- Ukoliko poruka sadrži podatke o nekom privrednom društvu ili u ovom slučaju javnom preduzeću probajte direktno da ih kontaktirate, njihovi brojevi i adrese su javno dostupni.
- Ozbiljne kompanije, javna preduzeća, državni organi i administratori sistema nikada od Vas neće zahtevati da unosite Vaše lične podatke preko SMS poruke.
- JP Pošta Srbije nikada od Vas neće zahtevati ovakav vid plaćanja.
- Napadači se trude da link u SMS poruci bude što sličniji originalnom linku, umesto „posta.rs“ mogu napisati sličan link kao što je npr. „postas-rsd.top“.
- Ukoliko ste uneli podatke o Vašoj platnoj kartici, potrebno je da se hitno javite banci kako bi oni blokirali karticu u što kraćem roku i onemogućili neovlašćene transakcije.
- Ukoliko ste uneli Vaše kredencijale (korisničko ime, mejl adresa, lozinka i ostale lične podatke) za logovanje na e-banking, potrebno je da odmah promenite pristupnu lozinku ili se hitno obratite banci radi izmene lozinke.
- Ukoliko primetite da SMS poruka sadrži dosta pravopisnih grešaka, ili su izmešana dva pisma – latinica i ćirilica, kao i dva jezika – engleski i srpski, najverovatnije se radi o prevari.
- Ne prosleđujte sumnjive poruke prijateljima.
Pogledajte više