INTERVJU - I ZAJAM ZA KAMPANJU MORA DA SE PRIJAVI: Dejan Damnjanović, direktor Agencije za sprečavanje korupcije
SVI politički subjekti, učesnici na izborima, imaju dve obaveze: da Agenciji podnesu preliminarni i konačni izveštaj o troškovima kampanje.
Ovaj prvi već je trebalo da nam dostave do 10. decembra, jer Zakon o finansiranju političkih aktivnosti propisuje da je rok sedam dana pre glasanja, dok konačni šalju najkasnije 30 dana od proglašenja konačnih rezultata izbora.
Na ove zakonske obaveze direktor Agencije za sprečavanje korupcije Dejan Damnjanović podseća stranke i koalicije koje su učestvovale u predizbornoj utakmici. On ukazuje da bi izveštaji trebalo da sadrže podatke o poreklu, visini i strukturi prikupljenih i utrošenih sredstava iz javnih i privatnih izvora, ali i i iz kredita i zajmova.
Jesu li učesnici na izborima ispunili prvu obavezu i dostavili preliminarne izveštaje?
- Većina jeste. Oni su izveštaje, uglavnom, slali putem pošte, tako da i dalje pristižu u Agenciju. Na našem sajtu je već objavljeno 310 preliminarnih izveštaja, podnetih u propisanoj formi. Napominjem da su politički subjekti dužni da podnesu izveštaje u elektronskoj i pisanoj formi. Omogućili smo da se svi izveštaji podnesu samo u elektronskoj formi u slučaju kada odgovorno lice političkog subjekta poseduje elektronski potpis (kvalifikacioni sertifikat).
Koje su kazne predviđene za one koji se ogluše o zakonsku obavezu?
- Za političke subjekte koji Agenciji ne podnesu preliminarni i konačni izveštaj o troškovima kampanje propisana je prekršajna odgovornost, i to: za političku stranku novčana kazna od 200.000 do dva miliona dinara, dok je za odgovorno lice u političkom subjektu kazna od 50.000 do 150.000 dinara.
Kada se može očekivati izveštaj Agencije o troškovima kampanje?
- Mi ćemo i pre isteka roka za podnošenje konačnih izveštaja izaći sa analizom i statistikom na osnovu preliminarnih izveštaja, a to može biti već početkom sledeće godine. Ali, suštinsku analizu, odnosno kontrolu, možemo sprovesti tek kada politički subjekti podnesu konačne izveštaje o troškovima kampanje. Agencija tada prikuplja i podatke od Ministarstva finansija, Uprave za trezor, svih poslovnih banaka, jedinica lokalnih samouprava, i drugih pravnih i fizičkih lica, a sve s ciljem dobijanja uporednih podataka za kontrolu. Rezultate kontrole konačnih i preliminarnih izveštaja Agencija će objaviti na svom sajtu najkasnije 120 dana od dana isteka roka za podnošenje konačnog izveštaja.
Koliko je bilo vaših posmatrača na terenu?
- Na teritoriji Srbije angažovali smo 144 terenska posmatrača, od kojih su 37 bili koordinatora. Oni su bili angažovani do početka izborne tišine.
Šta su obaveze novih funkcionera koji stižu posle izbora?
- Zakon o sprečavanju korupcije obavezuje sve koji posle izbora stupaju na javnu funkciju, da u roku od 30 dana od dana izbora, postavljenja ili imenovanja, Agenciji podnesu izveštaj o svojoj imovini i prihodima supružnika ili vanbračnog partnera, kao i maloletne dece ako žive u istom porodičnom domaćinstvu. To su podaci prema stanju na dan izbora, postavljenja ili imenovanja. Uz to, dužni su da o svakom primljenom poklonu pisano obaveste organ javne vlasti u kome su na javnoj funkciji. Kopiju evidencije o poklonima organ javne vlasti treba da preda Agenciji do 1. marta tekuće godine za prethodnu godinu. Funkcioneri su dužni i da nas pisano obaveste kad god posumnjaju da bi mogli da budu u sukobu interesa, a od nas traže i saglasnost za obavljanje druge javne funkcije ili drugog posla...
Obaveze imaju i oni koji nakon izbora napuštaju položaj...
- Oni u roku od 30 dana od prestanka javne funkcije treba da podnesu izveštaje o imovini, prema stanju na dan prestanka funkcije. Dve godine pošto ode, bivši funkcioner ne može bez saglasnosti Agencije da se zaposli, niti da sarađuje sa pravnim licem, preduzetnikom ili međunarodnom organizacijom sa kojom poslovni odnos ima organ javne vlasti u kojem je obavljao funkciju.
Turnir "Šah-mat korupciji"
ZAVRŠAVA se vaša manifestacija "Nedelja borbe protiv korupcije"...
- Prošle nedelje, osim u Beogradu, sastali smo se i sa sa studentima univerziteta u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, gde smo imali priliku da čujemo glas mladih ljudi koji su pokazali izuzetno interesovanje za temu suzbijanja korupcije i nadeležnosti Agencije. A danas, u 16 časova, počinje šahovski turnir "Šah-mat korupciji", koji organizujemo sa Šahovskim savezom Beograda. Ovom manifestacijom, sudeći prema ocenama svih učesnika, postigli smo cilj - širu javnost smo zainteresovali za borbu protiv korupcije, pošasti koja se mora iskoreniti.