TEMPERATURE IZ MINUSA U PLUS: Nagle vremenske promene mogu uticati na naše zdravlje, stručnjaci savetuju kako lakše da se izborimo sa tegobama

Dejana Kalinić 12. 12. 2023. u 10:27

HLADNO, oblačno, kiša, sneg, magla, uglavnom su vremenske prilike prethodnih dana u Srbiji, a prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) danas se očekuje da dnevna maksimalna temperatura skoči i do 15 stepeni Celzijusa.

Foto: Shutterstock

Od meteoropatskih reakcija moguća je bezrazložna nervoza. U saobraćaju je neophodan povećani oprez.

- Očekivana biometeorološka situacija u utorak 12. decembra može izazvati uobičajene tegobe kod većine hronično obolelih. Oprez se savetuje srčanim i psihičkim bolesnicima. Glavobolja i razdražljivost su moguće meteoropatske reakcije - poručuju biometeorolozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Iz RHMZ su ranije objasnili da naučna istraživanja potvrđuju da vreme snažno utiče na organizam u celini.

- Kada se vreme menja, umorni smo, a ne možemo da spavamo, kad pada kiša, boli nas glava, a kad duva vetar, razdražljivi smo i nervozni. Posledice vremena posebno osećaju osobe koje boluju od nekih hroničnih bolesti srca i krvotoka, disajnih organa, astme, reume i artritisa. Simptomi tih bolesti se usled uticaja vremena, a posebno naglih promena i ekstremnih klimatskih događaja, naglo pogoršavaju. Pored hroničnih bolesnika i kod zdravih osoba koje su osetljive na promenu vremena - meteoropata, moguća je pojava meteoropatskih reakcija.

Recimo, glavobolja se javlja zbog nagle promene temperature i njene izražene dnevne promene, kao što je slučaj sada, sa razlikom od oko 10 do 15 stepeni, kada se beleži prolazak fronta i značajna razlika vazdušnog pritiska, i ako je pojačan hladni vetar.

Pojedine osobe su razdražljive i imaju promene raspoloženja usled prolaska frontalnog sistema, pojačanog južnog i jugoistočnog vetra, dok na osobe koje osećaju bolove u mišićima utiče izraženi pred prolazak frontalnih sistema, naročito hladnog fronta, pri povećanoj vlazi u vazduhu.

Organizam predoseća

Organizam oseća promenu vremena i pre nego što se naoblači ili zasija sunce. Reakcije se javljaju od četiri do 48 sati i mogu uticati značajno i na raspoloženje, smanjenje energije i radnih sposobnosti, pospanost, nesanicu i drugo.

Hronični bolesnici pri određenim vremenskim uslovima imaju pojačane tegobe, naročito pri nagloj promeni vremena, kaže dr Zorica V. Dragaš, specijalista u Centru za promociju zdravlja.

- Ovakvi vremenski uslovi su opasni za srčane bolesnike i osobe sa varirajućim krvnim pritiskom, cerebrovaskularne bolesnike, oni su osetljivi na nagli prelaz iz toplog u hladno vreme, osobe koje imaju osetljiv nervni sistem, osećaju pogoršanje zdravlja zbog češćih prolazaka atmosferskih frontova i pojačanog južnog i jugoistočnog vetra, astmatičari osećaju tegobe usled povećane vlage u vazduhu – pojava magle, padavina - kaže Dragaš.

(Blic)

BONUS VIDEO: RONjENjE SA SVETIM NIKOLOM: Neobična božićna egzibicija u minhenskom akvarijumu

Pogledajte više