KONTROLA REM Naknadnim tumačenjem treba utvrditi koji sve mediji potpadaju pod nadležnost Srbije

Vojislava Crnjanski 08. 11. 2023. u 12:01

NOVI Zakon o elektronskim medijima izazvao je puno buke u javnosti, ali je jedan član prošao naizgled nezapaženo. Njegovo pravno tumačenje se tek čeka, a sve ukazuje na to da bi mogao da se promeni spisak medija koji potpadaju pod nadležnost Srbije, odnosno njenog Regulatornog tela za elektronske medije (REM).

Foto Shutterstock

Reč je o članu 58 pomentuog zakona. Njime se konstatuje da su pružaoci medijskih usluga u nadležnosti Srbije ako su osnovani u našoj zemlji, kao i ukoliko imaju sedište u Srbiji, a uredničke odluke o medijskim uslugama se donose u drugoj državi EU ili obrnuto, a u Srbiji radi značajan deo njihove radne snage.

U autorskom tekstu Ištvana Kaića, analitičara i specijalnog savetnika ministra informisanja, koji je prenelo nekoliko medija, ključne izmene sadržane su praktično u dve reči - "ili obrnuto". One nisu postojale u prethodnom tekstu, a njihovo uvođenje u zakonsko rešenje praktično znači kako i mediji koji nisu osnovani u Srbiji, ali ovde donose uredničke odluke i ovde radi značajan deo njihove radne snage, potpadaju pod ingerenciju Srbije, odnosno REM.

Foto: Printskrin

Ištvan Kaić

Kaić decidno kaže:

- Smatra se da je pružalac medijske usluge Junajted medija osnovan u Republici Srbiji, pa samim tim i da je u nadležnosti Srbije, jer je reč o pružaocu medijske usluge koji "ima sedište u drugoj državi EU" (Luksemburg), a uredničke odluke o medijskim uslugama donose se u Srbiji, u kojoj "značajan deo radne snage radi na proizvodnji programskog sadržaja čijim objavljivanjem se pruža medijska usluga".

FOTO: Arhiva novosti

Olivera Zekić

Ukoliko je ovo stanovište tačno, to znači da tzv. prekogranični mediji koji prave program u Srbiji, uključujući one iz Junajted grupe, za početak moraju da apliciraju za dozvolu kod REM-a, kao i da se pridržavaju propisa koji se primenjuje na medijske usluge u našoj zemlji. Za kontrolu je onda nadležan naš regulator, a ne luksemburški, kao do sada.

POD LUPOM I "KABL"

REM je sastavio listu pružalaca medijskih usluga koji su tokom predizborne kampanje pod dvadesetčetvoročasovnim nadzorom. Pored javnih servisa, na listi su se našle i komercijalne televizije sa nacionalnom frekvencijom, regionalni mediji, kao i četiri kablovska programa: N1, Nova S, Al Džazira i K1.

Olivera Zekić, predsednica Saveta REM-a objašnjava:

- Članom 58. novog ZEM-a predviđeni su uslovi kada se smatra da su pružaoci medijskih usluga u nadležnosti Republike Srbije. Tumačeći uslove za Novu S i N1 nesporno je da je njihov pretežni deo radne snage u Srbiji, a da im je sedište u Luksemburgu. Da bi se utvrdilo da li su u nadležnosti RS, potrebno je sprovesti postupak i utvrditi gde se donose uredničke odluke o medijskim uslugama - kaže Olivera Zekić.

Ako se utvrdi da se donose u Srbiji, prema njenim rečima, možemo govoriti o tome da će Nova S i N1 potpadati pod nadležnost REM-a. U suprotnom, ove televizije nisu u nadležnosti našeg regulatora.

Pogledajte više