KURDULIJIN "LET" NAD SRPSKIM JAMAMA: Sondama pretražio celo područje NDH , tražeći skrivene grobnice
STRAHINjA Kurdulija, rodom iz sela Korita kraj Gacka, u junu 1941. imao je pet godina. Njegova najuža familija i on su iz jedne od nekoliko porodica iz ovog kraja kojoj loza nije ugašena u zloglasnoj Korinćanskoj jami. Taj ustaški zločin na granici Hercegovine i Crne Gore bio je prvi veliki pokolj Srba u BiH, a jama kod Gacka je prva masovna srpska grobnica u tom kraju. Pred bezdanom je likvidirano i u njega bačeno 167 Srba od 16 do 60 godina. Naknadno, još njih 50, dovedenih sa raznih strana.
Strahinja je danas u ozbiljnim godinama. Ne odvaja se od 36 stranica rukom pisanog materijala o srpskim stradanjima u NDH mimo stratišta u Jadovnu, Jasenovcu, Staroj Gradiški. Tih 36 stranica su siže njegovog životnog dela - Atlasa ustaškog genocida nad srpskim narodom u NDH od 1941. do 1945. U sedam mapa i 36 rukom "odbolovanih" strana stalo je 2.643 lokaliteta gde su ubijani Srbi, 84 zone masovnog stradanja, 84 jame, 47 sabirnih i koncentracionih logora i 24 bunara punjenih srpskim življem, sa 246.025 ubijenih.
Surovo je čudesna sudbina ovog Hercegovca. Drugi svetski rat je preživeo skrivajući se sa porodicom u pećinama u kraškim oblastima duž granice sa Crnom Gorom. Pamti da mu je otac bio prvi Srbin koji je još 5. juna 1941. ušao u tu ogromnu Korinćansku grobnicu i iz nje "vadio" svoje Kurdulije. Pričao mu je to otac sve i plakao kad je pričao, veli Strahinja.
Posle rata 1945. selo Korita je raseljeno. Preživeli su se našli u Međi u Banatu, kao kolonisti. Strahinja je završio za rudarskog inženjera i 33 godine je radio kao geofizičar u Saveznom institutu za istraživanje geo-sirovina. Ceo radni vek je provodio u avionu sa sondama za istraživanje "podzemlja".
- Kada sam počeo da radim tražili smo uglavnom radioaktivne materijale, to je bilo vreme kada su "atomi" bili interesantni za nauku u SFRJ - seća se Kurdulija. - Ali, nikad nisam zaboravio na jame i stratišta mog naroda i najmanje dve decenije sam proučavao bezdane golubnjače gde je zabeleženo da su u Drugom svetskom ratu bacani Srbi. General Jefto Šašić i još 13 generala i pukovnika tadašnje JNA dali su mi dragoceni materijal iz vojnih arhiva sa zapisima o magnum krimenu nad našim narodom - dodaje Kurdulija.
Sem aerodroma u SFRJ, upoznao je i sve velike biblioteke i arhive u bivšoj državi tragajući za sakrivenim genocidom. Podseća da se NDH prostirala na 98.572 kilometra kvadratnih, a on sam istražio je čak 73.925 km2! Sakriveni genocid razvrstan je u sedam regija - Hercegovina, Istočna Bosna, Srednja Bosna, Zapadna, Lika, Kordun i Banija, Slavonija i Srem.
Generali i pukovnici tadašnje JNA dali mi dragoceni materijal iz vojnih arhiva
I dok širi sedam mapa srpskog stradanja u jamama i ravničarskim bunarima, Strahinja citira Brehta: "Utroba koja je jednom porodila fašizam sposobna je da ga ponovo rađa":
- U Hercegovini je evidentiran 81 lokalitet ustaškog pokolja, od kojih su šest masovnog karaktera, zatim 27 jama u koje su bacani Srbi, često puta maljevima razbijenih glava. Na ovom "mom prostoru" evidentirana su četiri koncentraciona logora sa 6.916 ubijenih. Ne mogu da ne primetim: na ovom prostoru Hercegovine 24. juna 1981. u Međugorju se pojavila Gospa, i to tačno na 40-godišnjicu najvećeg pokolja srpskog življa 1941. na lokalitetu koji geometrijski precizno okružuje pet lokaliteta masovnog zločina i osam dubokih jama u kojima su skončali Srbi.
Istraživanja Kurdulije u istočnoj Bosni evidentirala su 731 lokalitet kao stratišta. Ubeležena je jedna jama, 16 sabirnih i koncentracionih logora i 50.000 ubijenih sunarodnika.
- Iz zapisa Pere Đukanovića, u knjizi "Ustanak na Drini", saznajemo o svirepom zločinu ustaša nad odraslim muškarcima Drinjače i okoline. Srbe su klali nad hrastovim buretom. Kad su završili, bure od 150 litara bilo je puno ljudske krvi. Ustaše su se hvalile da to spremaju poklon Paveliću...
U sedam iscrtanih mapa genocida nad Srbima od 1941 do 1945. stalo 246.025 ubijenih
Dodaje da je u ofanzivi "Crne legije", koju je predvodio ustaški zločinac, pukovnik Jure Francetić, na području Romanije, Rogatice i Han Pijeska ubijeno na hiljade, a samo iz male opštine Borike 605 Srba, od kojih je 199 njih spaljeno.
Njegova "mapa genocida" beleži još mnogo strašnih masakra među kojima i u Srednjoj Bosni gde su zabeležene 11.374 žrtve. Masovni pokolji Srba bili su i na prostoru Livna, Duvna, Kupresa, a posebno je poznata jama Zanesovići kod Bugojna, sa više od 1.700 ubijenih.
- Sledeća najužasnija stratišta sam našao na prostorima Like, Korduna i Banije sa 545 lokaliteta, 18 zona masovnog stradanja, 33 jame, sedam sabirnih i koncentracionih logora i 55.547 ubijenih. Sa područja gospićkog sreza ubijeno je od strane ustaša 1.407 dece. Najmlađe bačeno u vatru bilo je dete Mileta Repca, koje je imalo samo jedan dan. U tom području čuvena je Šaranova jama gde je skončalo 55 srpskih sveštenika - navodi naš sagovornik.
Recenzija iz SANU
ATLAS ustaškog genocida nad Srbima 1941-1945. Strahinje Kurdulije je nastao u Istorijskom institutu SANU uz pomoć akademika Slavenka Terzića. Istraživanje su recenzirali akademici Vasilije Krestić i Slavko Gavrilović. Između ostalog u recenziji piše: "To su tekstovi užasa i samo užasa, pred kojima blede i 'Jama' i 'Majka pravoslavna', i svaka ljudska mašta, reč, čin. Mape stradanja nalaze se raspete na zidovima Istorijskog instituta naše akademije".
Sredinom avgusta 1942. godine ustaška kaznena ekspedicija jačine jedne bojne, pod komandom zloglasnog Maksa Luburića, izvršila je nezabeleženi pogrom u dolini reke Orljave. U OŠ u Pavlovcima su napravili improvizovani sabirni logor, u koji su 14. avgusta doveli nekoliko stotina žena i dece. Istog dana predveče, u šumi Gorjanski Dolovi, masakrirali su 105 ljudi. Narednog dana u jednoj kući u Pasikovcima spalili su 95 žena i dece. Trećeg dana, u selu Sloboština, napravljen je masovan zločin kakav se ne pamti. Tog dana ustaše su pokupile nejač iz 24 srpska sela, kojima su pridodali ranije prikupljene zatvorenike iz škole u selu Pavlovci. Bila je to kolona od 1.368 žena, dece i desetak staraca. Iz jednog parohijskog bunara posle rata izvađeno je 559 leševa...
Divljale su ustaše i u Sremu, ističe Kurdulija, gde je ukupno na 116 lokaliteta, ubijeno 11.899 ljudi. Početkom avgusta 1942. godine u Zagrebu je doneta odluka da se u Srem uputi specijalni izaslanik Viktor Tomić. Zločini pod njegovom komandom trajali su od 8. avgusta do 16. septembra 1942. i u sebi objedinili sve oblike ustaškog delovanja u Sremu. Hapšeni su i ubijani najugledniji Srbi, među kojima i Sava Šumanović.