OPADANJE KOSE ZBOG INFEKCIJE KORONOM SVE ČEŠĆE: Stručnjak objašnjava koliko to može biti opasno i postoji li rešenje

Dejana Kalinić 07. 10. 2023. u 09:18

PANDEMIJA korona virusa iznedrila je i razne druge bolesti i zdravstvene probleme kod ljudi. Posebnu pažnju privukli su pacijenti koji se žale na opadanje kose, jer je i kod muškaraca, i kod žena, ovaj problem postao sve učestalija pojava.

Foto P. Milošević

Dermatolog Aleksandra Radosavljević otkriva sa kakvim se primerima suočila, kao i da li postoji rešenje za ovaj problem.

- Javljaju se i muškarci i žene, svi oni koji su bili inficirani kovid infekcijom. Neki pacijenti su imali koronu 2020. godine, neko kasnije, a opadanje kose je svakako posledica i dešava se na čitavoj površini glave. Moram da naglasim da može da se povrati kosa, može prirodnim putem ako imaju strpljenja, a mogu ići i na tretmane, ili da se uvede odgovarajuća terapija - počinje Aleksandra za Telegraf.rs.

Gubitak kose se čini kao da se dogodio preko noći, a evo kako to zapravo izgleda i traje.

- Zavisi od osobe do osobe, koje suplemente su uzimali, a opadanje se javlja nakon tri do šest meseci nakon nekog stresa ili infekcije, kao i povratak - naglašava doktorka i dodaje:

Popularno sredstvo za rast kose jeste Minoksidil, dr Aleksandra Radosavljević otkriva da li je on zaista "čaroban"?

- Svakako je potrebno posavetovati se sa dermatologom i čim primetite opadanje, javite se što pre dermatologu. Uzmu se laboratorijske analize, i onda vidimo šta dalje. Inače, manje više, ne može da se sazna analizama usled čega opada kosa, ali možemo da vidimo i šta fali u organizmu, i kada damo suplementaciju, možemo dosta toga da rešimo - objašnjava.

Ništa ne koristiti na svoju ruku

- Danas postoji mnogo preparata i lako je izgubiti se u tome. Nije dobro popiti sve i koristiti deset šampona, bitno je da postoji neki redosled. Posavetujete se sa dermatologom, jer ćete tada znati šta i kako da koristite i znamo u kom smeru da idete.

Radosavljević ističe da je korišćenje SPF-a veoma poželjno tokom zime, a za takozvane "suve ruke" ima praktično rešenje.

- SPF nikako ne prestajati sa korišćenjem, to je potrebno stavljati tokom cele godine kada izlazite napolje. Tokom zime, za sve postoji, i nema kome da smeta, jeste krema obogaćena hijaluronskom kiselinom ili ureom, koje kada ima u većem procentu malo zna da pecka. Zato je manji procenat uree bolji, ili "lakše" kreme, pantenol ili vazelin. Ovo su vam neke, generalno, neutralne kreme - priča Aleksandra.

BONUS VIDEO: ČAČAK ĆE TEK NAPREDOVATI: Gradonačelnik Todorović za "Novosti"

Pogledajte više