MAPIRANE RIZIČNE OBLASTI: Održana javna rasprava o predlogu Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije
BORBA protiv korupcije predstavlja temelj svakog demokratskog društva i jedan je od prioritetnih ciljeva Vlade Srbije, izjavila je ministarka pravde Maja Popović na javnoj raspravi o Predlogu Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije za period 2023-2028. godine sa pratećim akcionim planom 2023-2024.
Okrugli sto, koji je u okviru javne rasprave organizovalo Ministarstvo pravde, održan je uz podršku projekta "Jačanje vladavine prava u Srbiji", koji zajednički finansiraju EU i nemački Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a za čije sprovođenje je zadužena Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ).
Popović je istakla da je svrha novog strateškog dokumenta jačanje postojećih i stvaranje novih sistemskih rešenja za sprečavanje korupcije na svim nivoima, podizanje svesti o njenoj štetnosti, kao i važnosti kontinuiranog sprovođenja i unapređenja postojećih antikorupcijskih mehanizama.
- U Radnu grupu su, pored predstavnika državnih organa, bile uključene i organizacije civilnog društva, koje su dale relevantan doprinos u predmetnim oblastima. Od marta do početka jula ove godine, održano je 48 sastanaka radnih podgrupa u okviru Radne grupe, a rezultat njihovog rada su izveštaji o proceni rizika od korupcije u oblastima koje su predmet Nacionalne strategije - navela je Popović.
Istakla je i da je Ministarstvo pravde, već na prvom sastanku Radne grupe, predložilo rizične oblasti za koje je potrebno izraditi izveštaj o proceni rizika od korupcije i definisalo rokove za izradu ovog strateškog dokumenta.
- Korupcija je podmukla sila i rad na njenom iskorenjivanju mora biti stalan i marljiv. Nacrt Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije u Srbiji je važan u tom smislu, jer će vam omogućiti da se dogovorite o ključnim ciljevima koje želite da postignete i da postavite dobar plan za borbu protiv korupcije - istakao je ambasador EU u Srbiji Emanuel Žiofre. - Korupcija stvara nepravdu, produbljuje socio-ekonomske nejednakosti i podriva ekonomsku efikasnost, stvarajući visoke troškove za građane. Borba protiv korupcije je visoki prioritet za EU i zemlje članice EU imaju relativno dobre rezultate na međunarodnom planu, kao i indikatore koji mere borbu protiv korupcije.
Da bi bila efikasna, strategija treba da bude razvijena na čvrstim osnovama konsenzusa i širokih konsultacija, i zato EU osniva Mrežu protiv korupcije koja ima zadatak da razvija najbolje prakse i praktične smernice u različitim oblastima.Jedan od prvih zadataka nove mreže biće mapiranje zajedničkih područja visokog rizika do 2024. godine.